Oficjalnie: Numer „88” zakazany

Koszulka, która w przeszłości budziła szereg kontrowersji od Buffona podczas jego debiutu w Parmie po Borriello w czasach Romy, nie będzie już wśród dostępnych dla graczy w ligach włoskich.

fot. © legaseriea.it

Od sezonu 2023/24 żaden zawodnik Serie A nie będzie mógł wybrać numeru „88” na koszulce, zgodnie z decyzją podjętą przez włoskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Sportu i FIGC – Włoski związek piłkarski.

Decyzja została podjęta po wczorajszym spotkaniu w Viminale między ministrem spraw wewnętrznych Matteo Piantedosim, ministrem sportu i młodzieży Andreą Abodi, krajowym koordynatorem ds. walki z antysemityzmem Giuseppe Pecoraro i prezesem włoskiego związku piłki nożnej, Gabriele Graviną.

Decyzja o zakazie używania numeru „88” wynika ze znaczenia nadawanego liczbie w grupach neonazistowskich, czyli pozdrowienia „Heil Hitler” – H to 8 litera alfabetu. W minionym sezonie czterech zawodników występowało z tym numerem na koszulce: Pasalic z Atalanty, Rincon z Sampdorii, Praszelik z Verony i Basic z Lazio.

Gabriele Gravina, prezes FIGC: „Świat piłki nożnej jest zjednoczony w walce z antysemityzmem i wszelkimi formami dyskryminacji. To kolejne potwierdzenie tego, że nasz sport nie może nikogo wykluczać i musi nieść za sobą pozytywne wartości. Nie możemy ustąpić nawet na cal w tych kwestiach, ponieważ piłka nożna ma bezpośredni wpływ na włoskie społeczeństwo”.

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.

 • Totnik
  28 czerwca 2023, 19:07

  Obłęd lewactwa już mnie nie dziwi :)

  • hako
   29 czerwca 2023, 10:34

   Przewrażliwienie na punkcie numerków nie jest lewackie albo prawackie, tylko zwyczajnie zje**ne ponad podziałami.

   Dwa tygodnie temu po latach starań "gorliwi katolicy" z frondy zmusili PKS Gdynia do usunięcia linii 666 jadącej na Hel, bo godzi to w ich uczucia religijne :) Wspólnoty religijne to od lat niekwestionowany lider posiadania kija w tyłku i tupania nogą jeśli coś im się nie spodoba. Nawet i w tym przypadku, bo pewnie nacisk na ministerstwo poszedł od Żydów

  • Romulus
   29 czerwca 2023, 17:38

   Najbardziej prawicowy włoski rząd od czasów Mussoliniego to lewactwo? Mnie z kolei już nie dziwi życie w alternatywnej rzeczywistości, gdzie wszystko jest lewackie lub komunistyczne :)

   No a sama walka z numerkami to głupota, gdyby chcieli się zająć antysemityzmem, to jest tysiąc lepszych sposobów

 • Felek
  28 czerwca 2023, 19:08

  generalnie, gdybym o tym całym HH gdzieś nie przeczytał, to sam bym raczej na to nie wpadł xD

  • Frosti
   29 czerwca 2023, 06:52

   Ja kiedyś o tym słyszałem. Tak jak 1488, gdzie 14 odnosi się do jakiegoś zdania o wyższości białej rasy, które ma 14 słów ;)

 • Catenaccio
  28 czerwca 2023, 19:12

  Co za bzdura xD, w życiu bym nie wpadł na to żeby zwykłą liczbę, poprzez kolejność w alfabecie kojarzyć z nazizmem

 • Ariel
  28 czerwca 2023, 19:28

  Zakazałbym jeszcze używania numeru "69", bo kojarzy się z pornografią.

 • irekxsoberxASR
  28 czerwca 2023, 19:49

  Ooo zaczyna się niezła rozkmina…mnie jako „ lewakowi „ przeszkadza 88 tak samo jak jakies spierdoliny jak che itp
  Chociaż te banowania cyferek to jakaś kpina bo zamiast systemowy wyplenić nazizm/faszyzm/komunizm to banuja cyferki. Beka

  • Olek
   29 czerwca 2023, 15:54

   chyba masz małe pojęcie o Guevarze, skoro takie pierdoły wypisujesz.

 • Canis
  28 czerwca 2023, 21:15

  Ja pierdole 😱🫣

 • matekson
  28 czerwca 2023, 22:52

  Dramat, dramat i jeszcze raz dramat, mam nadzieję że kiedyś wyjdziemy z tego obłędu. Apeluje o zakazie 66 bo od końca S to jest 6 litera alfabetu, czy tam 99 zależy jak kto liczy… SS jakby ktoś pytał…

 • adrian
  29 czerwca 2023, 00:08

  To nie jest kwestia skojarzeń czy przypisywania znaczenia cyferkom a tego że liczba stanowi pewien symbol którymi środowiska nazistów się posługują, taka trochę swastyka w formie liczby. Oczywiście też bym nigdy tego razem nie skleił ale dawno temu robiłem szkolenie stewarda stadionowego i było tam więcej takich zakazanych liczb (np. 18) ale odnosiło się to głównie do transparentów które mogłyby zostać uznane za nawiązujące do zakazanych ideologii. Zabranianie graczom używania jakiegoś numeru bo komuś się kojarzy to już gruba odklejka. Mnie się np 2 kojarzy wiadomo z czym, może by zakazać bo jakiś odklejeniec zobaczy czarnego z 2 na plecach to podciągnie to pod rasizm, lewacka głupota nie ma granic.

 • riss
  29 czerwca 2023, 05:58

  Na zimę mam kurtkę HH czyli co też w niej nie mogę chodzić ??

 • koston
  29 czerwca 2023, 15:09

  Pierwsze słyszę o czymś takim – ciekawe co na to firma Helly Hansen, która na wszystkich swoich ciuchach ma symbol "HH". Ludzie jakoś chodzą i płacą sporo kasy za ich ubrania, a jakoś nikt się nie czepia. W ogóle takich symboli jest sporo, ale chyba szkoda strzępić ryja na to.

  Dzisiaj jak masz numer 88 – elo, ban, media już są w helikopterze a Kraśko wychodzi z lodówki u Ciebie na chacie, i robi wywiad.