Herb

Wstęp

Herb klubu, czyli znak rozpoznawczy każdego zespołu. Jeden z najważniejszych elementów dla każdego kibica, symbol, z którym się utożsamiają (choć czasem nie do końca, jeśli niesie za sobą kontrowersyjne zmiany – coś o tym wiemy, prawda?), ponieważ reprezentuje ich ukochaną drużynę. Herb Romy, lub po prostu logo – ta forma nazewnictwa jest bliższa naszym czasom i ma ona głównie wydźwięk marketingowy – na przestrzeni lat zmieniał się wielokrotnie, zachowując mniej lub bardziej swój obecny kształt.

Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach zapisane daty (a nawet wygląd herbu!) mogą nie być do końca poprawne, gdyż portale poświęcone Romie publikują sprzeczne informacje, a oficjalna strona klubu takowego zestawienia nie posiada. W każdym bądź razie postaraliśmy się jak najlepiej uporządkować artykuł aby przedstawiaj najbardziej wiarygodne informacje.

Powstanie herbu Romy

Przede wszystkim warto pamiętać, że Associazione Sportiva Roma oficjalnie narodziła się w 1927 roku w wyniku fuzji trzech klubów: Alba, Roman i Fortitudo, które oczywiście miały różne herby.

  • Alba: zielono-biały herb z trzema poziomymi liniami i napisem z nazwą klubu pośrodku w kolorze żółtym. Użyty font był inspiracją do powstania jednego z herbów Romy w kolejnych latach. Na górze umieszczona wilczyca kapitolińska.
  • Roman F.C.: nazwa drużyny oraz kształt herbu są najbardziej zbliżone do tego, jak herb wygląda obecnie.
  • Fortitudo Pro Roma: herb bardzo podobny do dzisiejszego, kształt tarczy i obecność wilczycy, to wspólne mianowniki. Odróżnia go obecność pionowych czerwonych i niebieskich linii.

1927-30

  • Pierwszy herb Romy był inspiracją dla kolejnych jego wersji na przestrzeni lat i do dzisiaj pozostaje jednym z symboli samego Rzymu: dwóch małych braci imieniem Romulus i Remus karmionych przez wilczycę kapitolińską. Umieszczony wewnątrz tarczy z akronimem klubu, ten wyjątkowy obraz sprawia, że jest to jeden z najbardziej kultowych i zapadających w pamięć herbów piłkarskich na świecie. Wilk pozostał ogromnym symbolem dla drużyny w całej jej historii i przyczynił się do powstania jednego z przydomków zespołu z wiecznego miasta: „Il Lupi” (Wilki). Co ciekawe, oficjalne herby drużyny od 1927 roku niemal do końca lat 70′ nie były regularnie umieszczane na koszulkach meczowych. W rzeczywistości emblemat klubu pojawiał się tam sporadycznie, od czasu do czasu, w różnych wersjach, aż do kolejnej zmiany i powstania Lupetto.

1930-34

  • W 1930 klub postawił na uproszczony herb, eksponując akronim A.S.R. i zamykając go w okręgu. Widać wyraźną inspirację Albą, która w swym herbie posiadała podobny skrótowiec. W projekcie wykorzystano także ciemną czerwień i kolor żółty w odcieniu złota, tradycyjne barwy miasta i klubu, które stanowiły podstawę większości kolejnych herbów.

1934-37

  • Rok 1934 przyniósł powrót do wilczycy oraz Remusa i Romulusa. Pierwotny herb został delikatnie zmodyfikowany i po raz pierwszy narysowany w kolorach. Wtedy to beżowo-bordowa paleta barw została przyjęta do identyfikacji wizualnej klubu. W górnej części herbu tło było w kolorze beżowo-złotym, na którym czarną kreską narysowany został wilk. Natomiast dolna część była pomalowana na spokojny i głęboki burgund z beżowym akronimem.

1937-42

  • Trzy lata później, w 1937 roku, Roma powróciła do klubowych inicjałów, tym razem w bardziej progresywnym stylu i efektem splotu, który był wówczas popularny w herbach wielu zespołów.

1950-60

  • W 1950 roku klub po raz pierwszy umieścił w herbie słowo Roma. Jego kształt pozostał ten sam. Zmieniła się za to kolorystyka. Żółto-czerwona paleta została zastąpiona przez odcienie pomarańczy i brązu. Nazwa klubu została podzielona na dwie części z dużymi odstępami pomiędzy skrótami A.S. w górnej części herbu umieszczonymi nad wielkimi literami Roma. Wokół zastosowano efekt obszycia.

1960-77

  • Dekadę później Roma wróciła do projektu z wilczycą oraz Remusem i Romulusem. W tej wersji paleta kolorów była jaśniejsza i bardziej dynamiczna – barwa żółta i czerwona były intensywniejsze. Oprawa herbu zmieniła się na średnio-złotą, podobnie jak wilczyca. Całość uzupełniał przeplatający się napis ASR, tym razem w kolorze białym. Herb wyglądał świeżo i dawał poczucie postępu, jednak prawdziwa rewolucja miała dopiero nadejść.

1978-80

  • Podczas gdy niektóre kluby wychodziły z założenia, że „jeśli coś jest dobre, to po co to poprawiać?” i tak naprawdę nie zmieniły podstaw swojego projektu (patrz ewolucja herbu Borussii Dortmund), Roma nigdy nie bała się zmian i wprowadzenia innowacji. Tak więc w 1978 roku  powstał kolejny kultowy emblemat – „Lupetto”  (wilczek) autorstwa Piero Grattona. Ówczesny właściciel Romy, Gaetano Anzalone, chciał poprawić jej atrakcyjność na rynku i uznał, że istniejący herb z Romulusem i Remusem nie był wystarczająco związany z klubem, a bardziej z miastem Rzym, więc poprosił Grattona o zaprojektowanie czegoś specyficznego. Gratton trzymał się barw klubowych i symbolu wilka, ale stworzył radykalny na współczesne czasy projekt, który wyglądał absolutnie wspaniale na koszulkach. Lupetto, jest pierwszym herbem w historii Giallorossich, który zaczął regularnie pojawiać się na strojach, na których pozostał do 1997 roku. Logo z czasem ulegało niewielkim zmianom, jednak nigdy nie zmieniło swojego pierwotnego kształtu z pierwszego planu.

1980-91

  • Kilka lat później znaczek Lupetto został nieznacznie zmodyfikowany, dodano nazwę klubu. Gratton stworzył tekst przy użyciu czcionki Helvetic Medium, splatając ze sobą „as”. W połączeniu z Ennerre, klasycznym włoskim producentem strojów, i sponsorem Barilla, powstała jedna z najlepiej wyglądających koszulek w historii.

1991-92

  • Na początku lat 90′ zrezygnowano z okrągłego tła, a Lupetto i „as roma” wyróżniały się same. Zmieniono również kolor herbu na złocistożółty.

1992-96

  • Rok później Lupetto kolejny raz ulega zmianie – znika „as roma”, sam wilczek tym razem pojawia się w pomarańczowej wersji.

1996-97

  • Po czterech latach wraca napis „as roma„. Po długiej przerwie pojawia się oryginalna tarcza, na której wilczek użyty jest po raz pierwszy.

1997-2000

  • W 1997 roku klub postanawia wrócić do swoich korzeni i ponownie zaczyna używać klasycznego dwukolorowego herbu jako oficjalne logo. Obramowanie zniknęło, a czyste linie i kontury gładkiej pomarańczowo-bordowej tarczy, w odcieniach złota i brązu, zostały zrównoważone przez ostrą czarną kreskę wizerunku wilczycy na górze i cieniowany, stylizowany akronim w kolorze pomarańczowym na dole. Jest to odwzorowanie w kolorze pierwszego herbu Romy.

2000-13

  • Kolory stały się bardziej intensywne po przeprojektowaniu herbu Romy w 2000 roku. Został on również obrysowany na czarno, aby uzyskać mocniejszy kontrast i wyróżnienie. Akronim A.S.R. był delikatniejszy, ale nie stracił na sile, za sprawą użytego cienia, który był mocniejszy niż na poprzedniej wersji. Jeśli chodzi o kultową wilczycę, została ona również dopracowana i narysowana z większą ilością czarnych akcentów.

2013-16

  • W 2013 roku, dwa lata po przejęciu klubu przez Amerykanów, Roma ponownie zmienia herb i próbuje wykorzystać marketingową siłę miasta, porzucając akronim A.S.R. na rzecz nazwy wiecznej stolicy. Logo wygląda gładko dzięki zastosowaniu szarego odcienia dla elementów, które na poprzedniej wersji były pomalowane na biało. Wilczyca została powiększona, a liczba czarnych linii na jej ciele zmniejszona. Kolejną ważną rzeczą w tym przeprojektowaniu była kompletna przeróbka dolnej części herbu. Akronim zastąpiony klasycznym „Roma” pisanym wielkimi literami, podkreślonym srebrnoszarym rokiem założenia klubu: „1927” w mniejszym rozmiarze. Podzielone kolory tarczy są pomarańczowo-bordowe.

2016-obecnie

  • Projekt zasadniczo pozostaje ten sam. Zmianie ulegają jedynie kolory, które swym odcieniem zbliżone są do tych jakiż użyto na początku 2000 roku.

Okolicznościowe wersje herbu

2007-08

  • Herb powstał na 80 urodziny klubu. Został umieszczony na wyjazdowych koszulkach zespołu, a także stroju bramkarza.

2016

  • W 2016 roku, przy okazji derbów Rzymu, Roma zaprojektowała specjalną koszulkę. Inspiracją do powstania wyjątkowego stroju były rzymskie legiony. Herb w złoto-metalicznej wersji nawiązywał do zbroi jaką nosiła armia. Nie zabrakło również czerwonego akcentu w odcieniu brązu.