Centrum sportowe

„Centrum sportowe Fulvio Bernardini”, znane także jako „Trigoria”, jest hubem treningowym Romy. Mieści się przy Piazzale Dino Viola, 1 Rzym, Włochy, ponad 20km od centrum miasta.

Dane:

Nazwa: Centrum sportowe Fulvio Bernardini (Trigoria)
Adres: Piazzale Dino Viola, 1 Rzym, Włochy
Zakup terenu: 22 lipca 1977
Otwarcie ośrodka: 23 lipca 1979
Renowacje: 1984, 1998, 2019
Właściciel: AS Roma (1978-2005), Banca Popolare (2005-obecnie)
Wielkość terenu: 44 900 m²
Teren zabudowany: 3 500 m²
Cała powierzchnia: 111 230 m²

Historia:

Tereny, gdzie obecnie mieści się ośrodek zostały zakupione przez Gaetano Anzalone (ówczesny prezydent Romy) 22 lipca 1977 roku, a równo 2 lata później 23 lipca 1979 roku nastąpiło uroczyste otwarcie. Kompleks przeszedł swoją pierwszą renowację w 1984 roku, kiedy klubem rządził legendarny Dino Viola, a także kolejną w 1998 roku za czasów prezydentury Franco Sensiego. 28 grudnia 2005 roku ośrodek został oddany w leasing do Banca Italease (dziś Banca Popolare przyp. red.) za kwotę 30 milionów euro. Roma otrzymała prawo korzystania z „Trigorii” przez kolejne 15 lat za kwotę 3.2 miliona euro rocznie, a także zarezerwowała sobie prawo odkupu po wygaśnięciu umowy. Kiedy do Romy przybył James Pallotta (2011-2020 przyp. red.), renegocjował on kontrakt, obniżając roczną ratę do 2.7 miliona euro i przedłużając umowę do 2024 roku.

W 2019 roku dom Giallorossich przeszedł głęboką zmianę dotyczącą wewnętrznych struktur: zmieniono całkowicie wygląd i sprawiono, że dużo bardziej przystępne są przestrzenie dla drużyny i klubu. Wszystko to zrobiono w krótkim czasie, na tak rozległym terenie jak centrum sportowe Giallorossich. Na poziomie stylistycznym dokonano gruntownej renowacji istniejących rozwiązań architektonicznych, bez zmiany struktury: rozebrano około 500 metrów kwadratowych ścian wewnętrznych i przebudowano ponad 200 metrów kwadratowych, aby ulepszyć każdy obszar, ograniczając do minimum niewykorzystane przestrzenie. Jeśli chodzi o kolory, w biurach optowano za klasycznym białym, z lekkim odcieniem jasnej szarości. Zmieniono również oświetlenie, z zainstalowaniem wymiennych paneli LED; w sali konferencyjnej krzesła ustawiono w półkole, zintegrowano reflektory LED; ściany i sufity pomalowano na kolor szary.

Struktura:

Ośrodek można podzielić na tereny sportowe i tereny zabudowane.

Teren sportowy:

 • 4 pełnowymiarowe boiska:
  Boisko A „Agostino Di Bartolomei”: Boisko o wymiarach 102 × 68m, pokryte sztuczną murawą najnowszej generacji, posiada również niezadaszoną trybunę na 1000 miejsc;
  Boisko B „Fulvio Bernardini”: Boisko o wymiarach 105 × 68m z naturalną murawą;
  Boisko C „Amedeo Amadei”: Boisko o wymiarach 105 × 68m z naturalną murawą;
  Boisko D „Testaccio”: Boisko o wymiarach 105 × 68m z naturalną murawą. Nazwa pochodzi od legendarnego stadionu Giallorossich. Wyposażona jest także w szatnie i odkrytą widownie.
 • 2 małe boiska:
  Boisko o wymiarach 90 x 45m, pokryte sztuczną murawą najnowszej generacji;
  Boisko „la quercia”, o wymiarach 81 x 43m pokryte sztuczną murawą najnowszej generacji;
 • Zewnętrzny basen, o wielkości 18 x 9m;
 • Budynek z nowoczesną siłownią.

Teren zabudowany:

 • Budynek A: Zawiera centrum medyczne i lokale do fizjoterapii, lokale rehabilitacji i salę ćwiczeń, a także saunę; są też szatnie trenera, drużyny i magazyn. Na pierwszym piętrze jest 18 pokojów dla zawodników: wszystkie podwójne z łazienką, telewizorem, klimatyzacją, telefonem i balkonem.
 • Budynek B: Restauracja i bar – znajdujące się na pierwszym piętrze – mają widok na basen. Kwatery dla juniorów – to siedem podwójnych pokojów i sala do nauki.
 • Budynek C: Na parterze są biura sektora szkoleniowego i kasa biletowa; na drugim piętrze, sala zarządu ze wszystkimi zdobytymi trofeami; na ostatnim piętrze jest pokój prezydenta i sekretariat.
 • Budynek D: Wybudowany w 1998 roku, znajdują się tam biura oficjalnego klubowego magazynu „LaRoma”, sala konferencyjna, a także kaplica Matki Boskiej Śnieżnej, z dedykacją dla Papieża Jana Pawła II z okazji jubileuszu w 2000 roku.