Trener

Daniele De Rossi

fot. © asroma.com

Po 18 latach w roli piłkarza Giallorossich, Daniele De Rossi wraca na ławkę, tym razem zadebiutuje w roli trenera. De Rossi podpisał półroczny kontrakt, do 30 czerwca 2024 roku.

„Cieszymy, że możemy powierzyć odpowiedzialność trenera AS Roma Daniele De Rossiemu, ponieważ wierzymy, że przywództwo i ambicja, które go zawsze charakteryzowały, mogą stać się kluczowe w dążeniu do celów, które postawił sobie zespół do końca sezonu”, – powiedzieli Dan i Ryan Friedkinowie.

„Chciałbym podziękować rodzinie Friedkinów, że powierzyli mi odpowiedzialność trenowania Romy. Ze swojej strony nie znam innej drogi niż zaangażowanie, codzienne poświęcenie i konieczność dania z siebie wszystkiego, aby zmierzyć się w wyzwaniami, które czekają na nas od teraz do końca sezonu” – skomentował De Rossi.

Urodzony w Rzymie wychowanek klubu, dołączył do Romy jako nastolatek w 2000 roku, zadebiutował w pierwszym zespole rok później, szybko ugruntowując swoją pozycję jako jeden z najlepszych środkowych pomocników na świecie.

De Rossi rozegrał 616 meczów i strzelił 63 gole dla Giallorossich we wszystkich rozgrywkach, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów klubu pod względem liczby występów. W barwach Giallorosich dwukrotnie zdobył Coppa Italia w latach 2007 i 2008, oraz jeden Superpuchar Włoch w 2007 roku.

Oprócz swoich rekordowych osiągnięć związanych z Romą, De Rossi odniósł także sukcesy w barwach Squadra Azzura. Zagrał w 117 meczach i reprezentował Azzurrich w ośmiu głównych międzynarodowych turniejach. W 2006 roku zdobył Mistrzostwo Świata razem z kolegami z Romy, Francesco Tottim i Simone Perrottą.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej De Rossi dołączył do sztabu szkoleniowego reprezentacji Włoch, gdzie jako asystent podniósł trofeum EURO 2020 na stadionie Wembley, zanim objął stanowisko trenera SPAL w sezonie 2022/23.

Witaj z powrotem w domu, Daniele!