Młodość i talent: Oto nowa Roma

Mercato podkreśla zmianę kursu, przejście od drużyny Mou do drużyny Friedkina.

fot. © asroma.com

Dwie operacje, trzy, jeśli wziąć pod uwagę również zwykłe wypożyczenie Huijsena, rzucają światło na przyszłość Romy. Ponieważ istniała jedna Roma z Mourinho i inna po nim, która stawia pierwsze kroki.

Stefano Carina pisze w Il Messaggero o Romie, gdzie wcześniej wszystko krążyło wokół portugalskiej królowej, która dyktowała czas, sposób, strategie i rozwiązania. Gwiazda, która swoim blaskiem pochłaniała cały żółto-czerwony świat. To już nie była Roma Friedkinów, ale drużyna Mou. Teraz, po traumatycznym rozstaniu, rodzi się inna. Gdzie zmiana filozofii jest wyraźna. Nie lepsza ani gorsza niż w przeszłości, ale inna.

Wybór De Rossiego był pierwszym sygnałem. Mercato, skoncentrowane na piłkarzach o wysokiej jakości i niskiej fizyczności (Angeliño i Baldanzi ledwo przekraczają 170 centymetrów), to drugi. Komunikacja to trzeci. Zarówno wewnętrzna (z analizy składu: „Potencjał drużyn z pierwszej czwórki nie jest porównywalny z naszym, ale ludzie myślą, że nazywam się José Harry Potter” na „Mam silnych zawodników”) jak i zewnętrzna. Przyznany rzut karny dla Verony pozostawił pewne wątpliwości co do faulu na Bove w środku pola. Ale ani na boisku, ani później po meczu nie zrobiono o tym żadnej wzmianki.

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.

 • majkel
  2 lutego 2024, 11:15

  Wiecie co jest zabawne? Że to kolejny news, w którym zwraca sie uwagę na zmianę retoryki, że Mourinho narzekał na skład, a De Rossi mówi, że skład jest wystarczająco mocny. Że to zmiana na lepsze itd. No, ale jak Mourinho narzekał, to wszyscy za nim jednym głosem, że skład jest marny. A co jak De Rossi zacznie seryjnie wygrywać? Jak awansuje do LM? To wtedy skład będzie mocny i marny trener, czy na odwrót? :)

  • RomanoItaliano
   2 lutego 2024, 11:55

   To zależy, bo jak będzie wygrywać tak jak ostatnie dwa mecze to dla mnie DDR zrobił robotę z głowami tych graczy, zmotywował i charakterem się doczłapali. Jak zaczną grać pięknie, nie będą popełniać tylu błędów indywidualnych i błędów niewymuszonych, to tak kadra jest mocna a Mourinho totalnie dał dupy, a DDR to dobry trener. Dla mnie DDR jest win – win, to piłkarze w końcu muszą udowodnić swoją jakość, a oglądając ich mecze tego nie widać :) A co do zmiany retoryki to bym się nie rozpędzał. Jak to w życiu – jak jest dobrze to każde gówno fajnie pachnie (i nie ma w tym nic złego). Ja bym chciał, aby Daniele został czy to TOP4 zrobi czy nie. Dać mu czas, budować kadrę i wzmacniać sukcesywnie jak ostatnio i w końcu to zatrybi. A tak? Kolejna zmiana trenera i kolejne liczenie że odpalą niektórzy gracze. Już jeden taki klub jest w Anglii co tak ciągle zwalnia trenerów, a jak wyników nie było tak nie ma.

   A co do słów Mou o kadrze – gościu swoje w życiu wygrał, swoje w życiu widział. Jest w stanie ocenić dobry materiał i zły. Po prostu doświadczenie jego za nim przemawia, a kibice jak to kibice, potrzebowali bohatera :D

  • majkel
   2 lutego 2024, 12:04

   Wnioski na szybko są takie, że piłkarze męczyli się już z Mourinho. Tylko żaden nie odważył się tego zamanifestować wprost, lub nawet zasugerować. Trochę z szacunku do osiągnięć i nazwiska Mourinho, które wciąż cieszy się szacunkiem. Niestety, nawet jeśli puści głowa, to w blokach zostaje przygotowanie fizyczne, które jest fatalne i za które odpowiada Mourinho.

   Jeśli chodzi o retorykę, to wcale się nie rozpędzam, tylko stwierdzam fakt. Sporo newsów czytałem i nagle, jak już nie ma Mourinho, zmiana frontu. Ale to było do przewidzenia w sumie.

  • RomanoItaliano
   2 lutego 2024, 12:23

   Męczyli się z Mourinho, męczyli się z Fonsecą…Ja tam nie kibicowałem Romie jak był Fonseca, więc ciężko mi się do tamtych czasów odnieść, ale ciasna jasna Ci gracze mają budżet na TOP4. Możemy pisać o taktyce, możemy pisać o defensywnym stylu, ale jak my przodujemy w ilości błędów własnych, w zeszłym sezonie przodowaliśmy pod względem zmarnowanych goli do wypracowanych sytuacji to to już leży stricto w naturze piłkarzy i pytanie KTO IM DAŁ TAKIE PIENIĄDZE!

   A co do przygotowania fizycznego to dla mnie też jest kwestia sporna. Drużyny Mou fizycznie NIGDY źle nie były przygotowane. Pytanie jakie predyspozycje fizyczne mają sami piłkarze. No ale to uzyskamy odpowiedź po kolejnym okresie przygotowawczym.

   I po czasie przyznaje Totnikowi rację – trzeba patrzyć na to kto ile zarabia i odpowiednio wymagać. Tak jak Mou zarabiał gruby hajs i od niego się wymagało i dał dupy (za co SŁUSZNIE poleciał) tak samo trzeba rozliczać tych piłkarzy za ich występy, bo miarka się przebrała i kibice też to widzą.

   Fajnie będzie teraz obserwować United przy zmianie szefa odpowiedzialnego za sport – tam ma być wprowadzona prosta zasada, nie prezentujesz przez rok odpowiedniej jakości to wylatujesz i tyle. I tego sobie i Wam życzę, aby podobnie było w Romie, bo jak widzę naszych skrzydłowych, wahadłowych i zabójcze wrzutki Zalewskiego to się nóż w kieszeni otwiera. A kwintesencją naszej jakości niech będzie Belotti, chłop co strzelił przez półtora roku 3 bramki w lidze :)

  • Totnik
   2 lutego 2024, 12:28

   majkel a Napoli ma dobrych czy słabych zawodników ? Za Spalla majster a obecnie gdzie oni tam są w tabeli ? Nawet od Nas niżej.
   Życie pokaże co zmieni Daniele i czy zmieni. Narazie idzie ambitnie bo powiedział wyraźnie że to mocny zespół na 4 miejsce i On jest odpowiedzialny za to. Przynajmniej w tym już pokonał wielkiego Jose mistrza narzekania.
   Wsumie ryzykuje DDR dużo bo jakby tego nie mówił zawsze by miał wymówkę że widzicie wielki Mou nie poradził to ja mam poradzić ? :) albo po prostu wie że idzie w va bank. Jak nie zrobi top 4 to poleci więc wszystko stawia na jedną kartę.
   Zresztą nic dziwnego że zawodnicy są bardziej zmotywowani jak usłyszeli wkoncu że są dobrzy a nie ciągle że są słabi.
   @Romano niestety ciężko u zawodników egzekwować wymagania bo całego zespołu nie zwolnisz a trenera tak, taki to bywa już w tej branży. Można zrobić karny trening kibice mogą wjechać i dać ojcowski plaskacz w papę i tyle .

  • RomanoItaliano
   2 lutego 2024, 13:43

   Zgadzam się Totnik, u piłkarzy ciężko egzekwować, dlatego liczę na zmianę polityki – mniejsze pensje, albo sowite wynagrodzenie ale dla graczy którzy rzeczywiście są dobrzy a nie odpady z innych drużyn i brak tolerancji na granie kupy kogoś przez długi okres czasu

  • Totnik
   2 lutego 2024, 14:20

   No tylko że to są lata pracy.
   Ja jestem zwolennikiem że z 50% wynagrodzenia powinni być za cele sportowe no ale agentura ma to nie pozwoli.

 • Il capitano 10
  2 lutego 2024, 11:34

  No to chyba oczywiste że będzie wtedy Mourinho krytykowany.
  Tylko Majkel zobaczymy czy zaczniemy wygrywać bo póki co nie zapowiada się.
  De Rossi mówi że sklad jest wystarczająco dobry to oby tak było, mam nadzieję że się mylę ale pewnie już feyenoord wyjaśni nasz wystarczający dobry skład.

  • majkel
   2 lutego 2024, 11:48

   Raczej chodziło mi o zwrócenie uwagi, że pisamki gdy Mourinho krytykował drużynę, piłkarzy, to skupiali się właśnie na tym. O Speszyl Łan zero słów krytyki. Po prostu beznadziejny skład i tyle, a trener najlepszy na świecie.

  • Totnik
   2 lutego 2024, 12:30

   DDR raczej takich forów nie będzie miał. Przynajmniej u pismaków bo kibice będą raczej za Nim. Zwłaszcza że już sam zadeklarował że skład mocny i On wie co naprawić.

 • Totnik
  2 lutego 2024, 12:23

  3 zawodników w tym jeden wypożyczony to jeszcze żadna wielka rewolucja co najwyżej kosmetyka składu więc nie przesadzałbym z tę "nowa Romą".