ASRoma.pl – Aktualizacja 3.1: Edycja komentarzy i wiele innych…

Dostarczamy Wam kolejną porcję usprawnień i poprawek w formie Aktualizacji 3.1. Poniżej prezentujemy wszystkie zmiany, jakie nastąpiły na stronie od czasu startu nowej odsłony.

Lista zmian w wersji ASRoma.pl 3.1

Rozbudowany dział „Kadra„, opcja edycji komentarzy, obszerne wyniki rozgrywek Primavery i Femminile (Sekcja kobiet Romy), a także garść poprawek i usprawnień. Poniżej znajdziecie pełną listę najważniejszych zmian i nowości w wersji 3.1.

NOWA ZAWARTOŚĆ

 • Dział Kadra > Primavera: Dodano aktualną kadrę graczy Primavery Romy (U-19). Niestety, bez zdjęć profilowych, które nie są nigdzie dostępne na dzień dzisiejszy.
 • Dział Kadra > Femminile (Drużyna kobiet AS Roma): Dodano aktualną kadrę sekcji kobiet Romy – Femminile wraz ze zdjęciami profilowymi.
 • Dział Sezon > Primavera: Dodano dział rozgrywek Primavery (U-19). Dostępny jest z górnej belki po kliknięciu w “Sezon”
 • Dział Sezon > Femminile: Dodano dział rozgrywek sekcji kobiet Romy – Femminile. Dostępny jest z górnej belki po kliknięciu w “Sezon”
 • Dział Klub > Rekordy: Dodano dział z indywidualnymi rekordami zawodników występujących w Romie. Dostępny jest z górnej belki po kliknięciu w “Klub”.

USPRAWNIENIA:

 • Edycja komentarzy: Dodano opcję edytowania własnych komentarzy. Notka Redakcji: Najbardziej oczekiwana przez Was funkcjonalność wraca na ASRoma.pl. Po wciśnięciu “edytuj”, komentarz płynnie przeistacza się w edytowalne pole, a jego wysokość jest dynamiczna i dostosowuje się nie tylko do oryginalnej długości komentarza, ale także aktualizuje w czasie rzeczywistym podczas jego edytowania. Czas na edycję to 12 godzin od momentu opublikowania komentarza, następnie opcja znika.
  Co z usuwaniem komentarzy? Zdecydowaliśmy się nie wprowadzać tej zmiany. Wynika to z faktu, że po usunięciu komentarza, na który ktoś odpowiedział, znikały również wszystkie odpowiedzi, także te pozostawione z kont innych użytkowników. Jako kompromis, jeśli ktoś chce aby jego komentarz został usunięty, proszę wpisać takową wiadomość edytując komentarz
  .
 • Komentarze: Sortowanie komentarzy “od najnowszych/od najstarszych” zapisywane jest indywidualnie w ciastkach, co oznacza, że wybrana preferencja przez użytkownika nie zniknie po zamknięciu strony.
 • Rejestracja: Implementacja pytania weryfikacyjnego (Odpowiedz na pytanie – kto ma najwięcej występów oraz strzelonych bramek w barwach AS Roma w całej historii klubu?) przeciwdziałającego rejestracji botów (fikcyjnych kont) Notka Redakcji: W ostatnich miesiącach usunęliśmy blisko 3000 fikcyjnych kont. To zabezpieczenie póki co zdaje egzamin w 100%.
 • Tabele: Usprawniono działanie osadzonych tabel (np. w dziale Transfery) na wersji mobile strony. Jeśli szerokość tabeli jest większa, niż szerokość ekranu pojawi się możliwość horyzontalnego przesuwania (podobnie jak to działa na Wikipedii).
 • Tabela Serie A: Przyspieszono automatyczną aktualizację tabeli Serie A.
 • Dział Sezon > UEFA Europa League: Dodano aktualną tabelę rozgrywek grupowych w której występuje Roma.
 • Strona główna: Dodano link do top 20 strzelców Serie A, który znajduje się w boksie z tabelą Serie A widocznej na stronie głównej oraz w widoku samych rozgrywek (Rozgrywki > Serie A).

POPRAWIONE BŁĘDY:

 • Strona główna: Naprawiono błąd, kiedy po przełączeniu zakładki z Tabeli na “Strzelcy” kręciło się kółko.
 • Strona główna: Naprawiono błąd z czasem dodania newsa na znaczniku “xx minut/godzin temu”.
 • Rejestracja: Naprawiono błąd podczas rejestracji, kiedy wpisane hasła nie pasowały do siebie pojawiał się komunikat w języku angielskim.
 • Dyskusja: Naprawiono błąd z wstawianiem długich linków, w wersji mobilnej ekran “rozjeżdżał się”.
 • Dyskusja: Naprawiono błąd, kiedy użytkownik wysyłał komentarz to system przenosił na ostatnią stronę, zamiast zostać na najnowszej.
 • Kadra: Poprawiono tagi poszczególnych zawodników w newsach, od teraz w dziale “kadra”, wszystkie newsy oznaczone tagiem wyświetlą się automatycznie na podstronie „Profil zawodnika” w sekcji „Powiązane wiadomości”, ponadto będzie można z poziomu profilu zawodnika przejść do archiwum wszystkich wiadomości związanych z piłkarzem.
 • Sezon: Poprawiono wyświetlanie tabeli rozgrywek Serie A czy Europa League na urządzeniach mobilnych.

Podsumowując, staraliśmy się wyłapać jak największą ilość błędów, a także usprawnić dalsze korzystanie z serwisu, przede wszystkim plugin do edycji komentarzy okazał się bardziej kompleksowy niż początkowo szacowaliśmy. Jako że było to najbardziej oczekiwane usprawnienie tuż po starcie nowej wersji strony, kierując się filozofią, która zapoczątkowała powstanie nowej odsłony, chcieliśmy, aby wszystko zostało dobrze przemyślane. Mamy nadzieję, że efekt się podoba :) Jak zawsze, zgłaszajcie proszę w dyskusji ewentualne nowe błędy.

Odpowiedzi na Wasze prośby

Niestety, nie udało nam się dodać wszystkich oczekiwanych przez Was usprawnień, poniżej prezentujemy wyjaśnienia:

 • Plusowanie/minusowanie komentarzy: W środowisku WordPress istnieje tylko jeden plugin do tej funkcji. Niestety, po szerokich testach w środowisku developerskim okazało się, że plugin nie spełnia swojej roli. Po wciskaniu „łapki” w dół czy w górę, nie było żadnej informacji zwrotnej dla użytkownika, nie było widać czy faktycznie coś zostało „wciśnięte”. Poza tym, plugin wpływał dość mocno na szybkość działania strony. Innymi słowy, gra nie była warta świeczki. Dlatego, na ten moment pomysł pozostaje w zawieszeniu do momentu, jak nie pojawi się inne rozwiązanie.
 • Czy istnieje możliwość na odpisanie dowolnego komentarza pod nitką, jak działa to na fb? – Niestety, nie mamy w planach wprowadzenia takiej opcji na dzień dzisiejszy. WordPress bazuje na dość prostym systemie komentarzy, a wprowadzenie takiego usprawnienia ingerowało by w zbyt dużą modyfikację kodu.
 • Czy można by dodać przycisk odświeżenia do panelu już po wejściu w Shoutbox? Dodanie takiego przycisku działałoby w identyczny sposób, jak przycisk „Odśwież” w przeglądarce – nie ma to większego sensu. Natomiast wdrożenie funkcjonalności, która aktualizowała by listę komentarzy dyskretnie, tj. bez przeładowania, wymagałoby całkowitego przebudowania systemu wyświetlania wpisów tak, aby były renderowane po stronie przeglądarki, a nie – tak jak obecnie – po stronie serwera.
 • Powrót Typera? Niestety, nie mamy w planach powrotu Ligi Typerów.

Co dalej w planach?

Jak zawsze, nie zatrzymujemy się w kwestii rozwoju serwisu, ale tym razem zanim dodamy nową zawartość, chcielibyśmy zapytać Was co chcielibyście widzieć w dalszej kolejności w serwisie, zapraszamy do poniższej sondy, a także do eksploracji nowo dodanych rozwiązań z dzisiejszą aktualizacją.

FORZA ROMA!

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.

 • Ved
  25 września 2022, 09:50

  Brawo, dobra robota! Chwali się też wyjaśnienie, czy i dlaczego niektóre funkcjonalności nie zostaną wprowadzone.

 • RobAs
  25 września 2022, 13:26

  Świetna robota, dziękujemy!

 • Junkhead
  26 września 2022, 11:54

  Legancko! :D

 • hako
  26 września 2022, 12:27

  Dziękuję od siebie za tyle lat poświęcenia dla naszej społeczności. Mnie brakuje opcji z zasugerowaniem artykułu – tłumaczyłem niektóre newsy, ale odkąd postawiono nową stronę nie mam takiej możliwości

  • Narfi
   26 września 2022, 20:11

   Dzięki Hako i wszystkim za słowa wsparcia. Co do sugerowania artykułu, pomyślimy jak to rozwiązać.

 • Marcin86
  1 października 2022, 14:26

  Dziękuje! świetna robota. Strona znowu żyje.

  • Jerry
   15 października 2022, 19:43

   Fajnie, że strona coraz bardziej się rozwija i dochodzą nowe opcje. Brawa i podziękowania dla Was 🙂

   Ze swojej strony mogę zasugerować jeszcze coś, co pewnie części użytkownikom by się przydało. Mianowicie w dziale "Bilety" fajnie byłoby przeczytać o polecanych miejscach na nocleg w przypadku chęci lotu na mecz Romy 🙂