Zampa bezlitosny dla Romy: „Friedkinowie w kwestii futbolu są absolutnym zerem”

Carlo Zampa w ostrych słowach ocenił sytuację w Romie, wskazując na brak silnego zarządzania i chaos decyzyjny. Dziennikarz i legendarny komentator skrytykował również Ranieriego oraz postawę właścicieli klubu.

fot. © x.com/radio_romanista

Carlo Zampa na antenie Radio Romanista w ostrych słowach odniósł się do sytuacji w Romie, wskazując na poważne braki w strukturze zarządzania oraz chaos wokół Gian Piero Gasperiniego i Claudio Ranieriego.

– Wypowiedzi Ranieriego wprawiły wszystkich w osłupienie. Główna odpowiedzialność zawsze spoczywa na właścicielach. W Trigorii brakuje dyrektora, brakuje zarządzającego z prawdziwego zdarzenia, który mógłby interweniować z pełnym mandatem i podejmować decyzje w momentach kryzysowych. To problem, który ciągnie się od dłuższego czasu. Roma potrzebuje silnej, decyzyjnej postaci. Zawsze miałem nadzieję na Malagò, ale obecnie wydaje się, że zmierza on w kierunku objęcia funkcji prezesa FIGC. Innym nazwiskiem mógłby być Boniek – człowiek o najwyższych kompetencjach. Tylko czy Friedkinowie mają tego świadomość? Wszystko wskazuje na to, że nie. Futbol to nie handel samochodami – tutaj potrzebni są ludzie z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

– Gasperini zawsze był taki sam. Również w Atalancie nie utrzymywał idealnych relacji ze wszystkimi, nawet z Sartorim, którego uważam za najlepszego dyrektora sportowego. Ma specyficzny charakter i Ranieri doskonale o tym wiedział. A jednak powiedział nam wiele nieprawdy… Doskonale zdawał sobie sprawę, z kim ma do czynienia. To, że teraz nie potrafi nim zarządzać, świadczy o braku przejrzystości i konsekwencji.

– Problemy rozwiązuje się po zakończeniu sezonu, ale decyzji nie podejmuje się w czerwcu. W czerwcu właściciele powinni mieć już pełną jasność i przygotowany plan na przyszłość. Jeśli Gasperini odejdzie, będzie to kolejny trener zmieniony w ciągu kilku lat. I co dalej? Znów zaczynamy wszystko od początku? To absurd. Friedkinowie są przedsiębiorcami najwyższej klasy, nie ma co do tego wątpliwości, ale jeśli chodzi o futbol… są absolutnym zerem.

Komentarze

  • hako
    16 kwietnia 2026, 20:07

    Tylko kto się spodziewał, że dwie zasłużone dla calcio postacie się pożrą? W tej Romie trudno cokolwiek zbudować, ale nie można powiedzieć że Friedkinowie nie próbują i nie wyciągają wniosków. Po Linie i De Rossim poszli w doświadczenie. Claudio jako doradca zapowiadał się jako strzał w dziesiątkę, a wyszedł gnój, bo nie zgrały się charaktery, które sprowadził. Bez przesady żeby Friedkinowie musieli być fizycznie potrzebni w Trigorii na co dzień, by stare chłopy współpracowały. To nie jest wolna amerykanka, tylko wielomilionowa spółka, więc nie wierzę że nie mają czegoś takiego jak cotygodniowe spotkania na MS Teamsie podsumowujące pracę. Sir Claudio to wielki człowiek i romanista, ale z informacji jakie mamy cała ta afera idzie na jego konto i mam nadzieję, ze poda się do dymisji na dniach. Jak nawet z Ranierim wychodzi taki smród, to z kim w tej Romie będzie w końcu dobrze? :|

    • zajc
      16 kwietnia 2026, 20:17

      jakie MS Teams? W Trigorii nadal rozkminają, dlaczego Skype nie chce się odpalić.

  • majkel
    16 kwietnia 2026, 20:23

    Ranieri kłamał, bo mówił, że Gasp był zawsze pierwszym wyborem, a w tym ostatnim wywiadzie stwierdził, że trzech trenerów odmówiło. Wiadomo, że klub mógł mieć kilka nazwisk na oku, ale wydźwięk tej wypowiedzi był taki, że wzięli Gaspa, bo inni nie chcieli przyjść.

    Friedkinowie powierzają "projekty" (nienawidzę tego słowa) nieodpowiednim ludziom. Oceniamy efekt, oceniając efekt dotychczasowej pracy, można uznać ich kompetencje. Zampa ma 100% racji. Wypunktował hamburgerów idealnie. Mogą znać się na swoich biznesach, robić miliardy i kręcić amerykańskie lody, ale futbol, już nie jednych amerykańców zweryfikował. Nie jesteśmy odosobnionym przypadkiem.

    Ranieri bardzo mnie zawiódł. Człowiek takiej klasy, uchodzący za dżentelmena, nie mający praktycznie hejterów, udziela takiego bezmyślnego, idiotycznego wywiadu. Absurd na pozimie stratosferycznym.

  • riss
    16 kwietnia 2026, 21:18

    Totti był doskonałym piłkarzem, Ranieri doskonałym terenem i oboje są ikonami w Rzymie i w całej Italii. Pamiętajmy tylko że rzadko super piłkarz czy trener będzie super dyrektorem czy doradcą. Czasem lepiej zostać za życia legendą i iść na zasłużoną emeryturę a nie próbować czegoś czego w ogóle się nie ogarnia.

  • Totnik
    17 kwietnia 2026, 06:17

    Jak już się Zampa wypowiada i to przeciwko Ranieriemu to musi być kurna źle …

  • Akwilon
    17 kwietnia 2026, 20:05

    A co takiego strasznie obraźliwego powiedział w sumie Ranieri że taka imba, mi się wydaje że chciał ustawić trenera do pionu , co moim zdaniem czasem powinien robić publicznie jeśli nic innego nie skutkuje, tylko dziennikarze kręcą aferę bo odpadliśmy z pucharów i nie ma o czym pisać

  • Canis
    18 kwietnia 2026, 01:40

    Na Rany Chrystusa! Przyszedł Zbawiciel z Bergamo, grał dziadami, bo chciał i chce nimi grać, spierdolił sprawę i zrzuca winę na cały świat, bo nie miał wsparcia, nie dali mu piłkarzy których chciał, za wyniki wini się właścicieli, Massarę i Ranieriego. Ten Zampa to też super noblista. Ranieri zły, bo nie potrafił zarządzać Gasperinim. A Gasperini fajny. Ja pierdole. Dziadek z Bergamo nie podołał i tyle, bo to nie wiocha w Lombardii. Trzeba spierdolić kolejny sezon, żeby się o tym przekonać?