Wieść rzymska niesie: ponad 67 000 widzów na meczu z Genoą. UEFA odpuszcza

Giallorossi rozegrają ostatni mecz domowy w sezonie 2023/24 przy komplecie publiczności. UEFA docenia wysiłki Romy i łagodzi swoje stanowisko wobec klubu w sprawie finansowego Fair Play.

Przy komplecie publiczności Roma rozegra ostatni mecz u siebie w sezonie 23/24. Stadio Olimpico będzie znów wypełniony po brzegi, gdy w niedzielę piłkarze Giallorossi zmierzą się z Genoą w ostatnim domowym meczu sezonu. Jak podaje VoceGiallorossa, na trybunach zasiądzie ponad 67 000 kibiców, co oznacza, że będzie to już 57. wyprzedany stadion od czasu przejęcia klubu przez Friedkinów.

***
Roma szykuje się na pracowite lato, podczas którego szeregi zespołu opuści wielu piłkarzy. Klub ze stolicy najprawdopodobniej po raz kolejny nie osiągnie swojego głównego celu – upragnionego miejsca w Lidze Mistrzów. W związku z tym rodzina Friedkinów wraz z dyrektor generalną Liną Souloukou, jasno dała do zrozumienia, że zamierza przebudować skład, uwzględniając potrzeby Daniele De Rossiego, a także uczynić zespół bardziej zrównoważonym pod względem finansowym. Roma zakończy większość wypożyczeń, w tym wypożyczenia Lukaku, Azmouna, Sanchesa, Kristensena, Huijsena i Llorentego. Biorąc pod uwagę dodatkowe odejścia Rui Patricio i Spinazzoli na zasadzie wolnych transferów, a także sprzedaż Ricka Karsdorpa i Chrisa Smallinga, Roma powinna zaoszczędzić ponad 40 milionów euro rocznych kosztów – pisze La Gazzetta dello Sport. Da to klubowi ogromny zastrzyk gotówki, który będzie mógł wykorzystać latem na transfery.

***

Ostatecznie Eldor Shomurodov ma wrócić do Romy po zakończeniu wypożyczenia w Cagliari. Sardyńska drużyna najwyraźniej nie jest przekonana, że Shomurodov jest perspektywicznym piłkarzem na dłuższą metę. Według Il Messaggero Cagliari zdecydowało się nie aktywować opcji wykupu zawartej w umowie wypożyczenia Shomurodova z Romy. W związku z tym uzbecki napastnik wróci do Trigorii latem.

***

Wygląda na to, że UEFA pochwala ostatnie działania Romy i jej przestrzeganie Porozumienia Rozliczeniowego. Klub ze stolicy zostanie nagrodzony za przestrzeganie wymogów UEFA w ciągu ostatniego roku. Według Il Tempo UEFA złagodzi swoje stanowisko wobec Romy tego lata: organizacja zniesie jedno ważne ograniczenie Finansowego Fair Play związane z tak zwanym „Saldo Transferów”. W ostatnich latach Giallorossi mieli ścisły limit kosztów listy UEFA, a saldo – zdefiniowane jako różnica między kosztami (suma wynagrodzenia i amortyzacji) zawodników odchodzących i kosztami zawodników przychodzących – musiało być dodatnie. „Blok”, który nie pozwalał Romie swobodnie działać na rynku. W umowie z UEFA ustalono, że Saldo Transferów wygasa z końcem sezonu 2023/24, z warunkowym zastosowaniem w sezonach 2024/25, 2025/26 i 2026/27. Jednak wyniki budżetowe mieściły się w celach ustalonych przez UEFA, a zatem zwolnienie warunkowe nie zostanie zastosowane.

Komentarze