Maurizio Veloccia, rzymski asesor ds. urbanistyki, komentuje aktualną sytuację wokół budowy stadionu AS Roma w dzielnicy Pietralata.

W rozmowie z serwisem socialmediasoccer.com Maurizio Veloccia, asesor ds. urbanistyki miasta Rzym, przedstawił szczegóły dotyczące zaawansowania projektu nowego stadionu Romy, który od miesięcy napotyka różnego rodzaju trudności i protesty ze strony lokalnych komitetów.
– Projekt wykonawczy jest w rękach klubu AS Roma. Mamy jednak pewność, że dzięki intensywnej pracy, którą wykonaliśmy w ostatnich miesiącach, projekt znajduje się już na bardzo zaawansowanym etapie. Po rozpoczęciu badań archeologicznych będziemy mogli szybko przejść do dalszych działań – zapewnia Veloccia.
Jakie będą kolejne kroki proceduralne po przedstawieniu projektu?
– Gdy otrzymamy ostateczny projekt wraz z zatwierdzonym planem ekonomiczno-finansowym, Zgromadzenie Kapitolińskie zweryfikuje zgodność z zaleceniami przedstawionymi w raporcie z debaty publicznej oraz uchwale nr 73/2023 dotyczącej deklaracji interesu publicznego. Równocześnie zostanie wskazany przedstawiciel burmistrza do decyzyjnej konferencji służb, którą przeprowadzi region Lacjum. Jeśli konferencja zakończy się pozytywnie, projekt trafi do przetargu, a następnie zostanie podpisana umowa urbanistyczna umożliwiająca rozpoczęcie prac budowlanych.
Jakie są przewidywane terminy realizacji stadionu?
– Trudno jest dziś wskazać dokładną datę, ale podobnie jak burmistrz Gualtieri, mamy nadzieję na inaugurację stadionu w 2028 roku.
Czy wszystkie problemy biurokratyczne i protesty mieszkańców zostały już rozwiązane?
– Nie nazwałbym tego problemami biurokratycznymi. Projekt nowego stadionu jest jednym z najbardziej złożonych i ważnych, jakimi obecnie się zajmujemy. Złożoność administracyjna jest więc czymś oczywistym. Chciałbym podkreślić sprawność obecnych władz miasta: od prezentacji wstępnego projektu w październiku 2022 roku potrzebowaliśmy niewiele ponad rok na przeprowadzenie wstępnej konferencji służb, zatwierdzenie uchwały o interesie publicznym i przeprowadzenie debaty publicznej. Jeśli chodzi o protesty, nasze stanowisko jest jasne – szanujemy różne opinie i pozostajemy otwarci na dialog, ale jesteśmy zdecydowani kontynuować inwestycję. Dotychczas Trybunał Administracyjny Regionu Lacjum zawsze potwierdzał poprawność naszych działań, odrzucając wszystkie dotychczasowe odwołania komitetów protestujących przeciwko stadionowi.
Jakie będą całkowite koszty budowy stadionu? Jaką część poniesie miasto Rzym?
– Koszt stadionu będzie wynosił około miliarda euro. Całość inwestycji pokryje AS Roma.
Komentarze