Lista Romy poddana kontroli organów finansowych UEFA

UEFA nie opublikowała listy Romy na fazę pucharową Ligi Europy. Federacja piłkarska będzie sprawdzać czy Giallorossi nie naruszyli jednego z wielu punktów ugody, jaką podpisali jesienią.

fot. © asroma.com

Do wczoraj, do północy, kluby musiały przesłać UEFA listy piłkarzy na drugą część rozgrywek pucharowych, ewentualnie zmienione w oparciu o zimowe mercato. Do tej pory europejska federacja nie opublikowała na swojej stronie list Romy i Istanbul Basaksehir.

Powody możemy przeczytać w komunikacie UEFA:

„Na sezon 2022/2023 AS Roma i Istanbul Basaksehir FK zaakceptowały określone restrykcje sportowe dotyczące dopiero co przetransferowanych graczy, którzy mogą być częścią ich list A, na podstawie których biorą udział w klubowych rozgrywkach UEFA. Z tego właśnie powodu Lista A przedstawiona wczoraj przez AS Roma i Istanbul Basaksehir FK, z terminem przed północą, musi zostać poddana określonym kontrolom ze strony organów finansowej kontroli klubów i ich publikacja została odroczona do momentu ich przeprowadzenia”.

Jak wiemy, Roma złamała w poprzednim sezonie, ponownie finansowe fair play, jak również postanowienia podpisane w poprzedniej ugodzie uzgodnionej z UEFA. W nowej ugodzie Giallorossi zostali obwarowani jeszcze większymi restrykcjami, największymi w Europie zaraz po Interze. Jednym z zapisów jest tam równoważenie transferów na tej zasadzie, że gracze na kolejnej liście UEFA nie mogą „kosztować” więcej niż ci na poprzedniej. Idąc dalekim skrótem, klub musi zrównoważyć zakupy ze sprzedażami, jeśli chodzi o kwoty transferów, zarobki piłkarzy i premie dla agentów.

Na złożonej wczoraj liście pojawili się Wijnaldum, Solbakken i Llorente. Zniknęli z niej Shomurodov i Vina. UEFA będzie sprawdzać czy Roma nie przekroczyła przepisów przy zgłaszaniu trójki nowych graczy.

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.

 • abruzzi
  3 lutego 2023, 22:41

  Oby się nie przeliczyli i dobrze to policzyli, bo będzie znowu jakaś buba :) Ponoć za Eldora wzięli 1,5 mln za wypożyczenie, także to sporo. Pozbyli się ich z tabeli aktywów. Z drugiej strony pięć miesięcy zarobków Wijnalduma waży trochę więcej niż Eldora czy Viny :/
  Rzecz jasna nie można było tu rezygnować z dużej liczby eurosów (usunąć kogoś na siłę) i dobrze to policzyć. Dlatego zresztą zostali Dzbaniolo i Karstrup, bo my przez kilka sezonów będziemy jeździć z kwotą aktywów, zarobków i prowizji, jaką zgłosiliśmy we wrześniu, na tej pierwszej liście. Zatem uszczuplenie tej kadry teraz o Zaniolo i Karsdorpa zmniejszyłoby możliwości rejestracji latem. W taką pułapkę wpadliśmy niestety po wspaniałych sezonach Monchiego, ale też po tych 100 mln wydanych rok temu bez pokrycia.
  Idąc na skróty. Niech teraz amortyzacja roczna wyniesie 100 mln, zarobki brutto 120 mln. To mamy 220 mln. Nie możemy na kolejnej liście UEFA wyjść o jeden euro ponad to. Jak kupujemy graczy za 50 mln, to – przy identycznych prowizjach, długościach kontraktów i zarobkach – musimy za 50 mln sprzedać (dotyczy to tych, których będziemy umieszczać na liście UEFA).
  Wracając do tych przykładowych 220 mln. Jakbyśmy ściągnęli z listy teraz Zaniolo i Karsdorpa (razem zarabiają 8,5 mln brutto plus Rick ma jakieś 3,5 mln amortyzacji), to pomniejszylibyśmy sobie tą pulę do 208 mln i latem byśmy już nie mogli poza to wyjść.
  Także teraz w ogóle mamy wesoło. Taki trochę spacer po linie się zrobił.

  • mold
   3 lutego 2023, 23:00

   Dzięki za proste wytłumaczenie, plus świetny dobór fotki do newsa. W tym wszystkim brakuje mi stanowiska Friedkinow, ale chyba oni przyjęli taktykę pt milczymy.

   W sumie Muchomor by miał dobrą wymówkę gdyby nas wykluczyli z LE, just saying.

  • abruzzi
   3 lutego 2023, 23:32

   No są jeszcze bardziej wymowni od Dżejmsa "jedno zdanie na twitterze" Pallotty. Są, ale ich nie ma.

 • Adamus
  3 lutego 2023, 22:57

  zaraz będzie -15 punktów i degradacja do Seria B

 • majkel
  3 lutego 2023, 23:04

  https://www.youtube.com/watch?v=AgZ1CUFtp7A Roma w siedzibie UEFA
  Smród po tym co nawyprawiał Monchi jeszcze długo będzie się ciągnął. Nieprawdopodobne jakie bagno po sobie zostawił i zwiał. Dużo winy jednak ponosi też Pallotta, który godził się na tych wszystkich pastorów, szików i zombiaków.

  • scythese
   6 lutego 2023, 11:13

   Tak to jest jak nie ma się pojęcia o piłce nożnej.

 • Burdisso
  3 lutego 2023, 23:17

  To co robi UEFA to świnstwo i tyle.. mamy być dostarczycielem taniej siły roboczej angielskim zespołom.. tani hipermarket.. szkoda że nie biorą pod uwagę covida i pustych stadionów..

 • Mancol
  4 lutego 2023, 00:12

  Tymczasem Chelsea London 500 mln funtów i kontrakty na 30 lat

  • Canis
   4 lutego 2023, 00:51

   W Czelsi nie biją, w Barcelonę też nie, bo im znowu bunt zorganizują i postraszą Superligą a taką Romę, to UEFA chętnie, dla przykładu, jepnie z backhandu, bo to tylko z Serie A drużynka. Od wielkich pieniędzy trzymana z daleka.

 • Canis
  4 lutego 2023, 00:46

  "organy finansowej kontroli klubów" 😁🤣 Czelsi niech se ci kontrolerzy skontrolują a nie gołodupców, co 40-milionowy kontrakt pokrakana z Anglii, będą przeżywać jeszcze przez 10 lat.

 • Totnik
  4 lutego 2023, 20:59

  Pinto mam nadzieję że nie spartaczyles sprawy