Nowy stadion AS Roma coraz droższy: koszty sięgają miliarda euro

Choć budowa stadionu jest daleka od rozpoczęcia, jej szacowane koszty stale rosną.

fot. © asroma.com

Koszt nowego stadionu AS Roma w Pietralacie rośnie i zbliża się do miliarda euro. Jeśli nie jest to jeszcze dwukrotność pierwotnej wyceny, to już bardzo niewiele brakuje. Inwestycja ma zostać ukończona w 2027 roku, w stulecie istnienia klubu, co czyni ten projekt niezwykle prestiżowym, choć nadal możliwym do zrealizowania w przewidzianym terminie.

Obecny koszt budowy nowego stadionu szacuje się na około miliard euro, a nie wykluczone, że ostateczna kwota może wzrosnąć jeszcze bardziej. Stadion, który ma gościć mecze AS Roma już w 2027 roku, jest kluczowym elementem obchodów setnej rocznicy istnienia klubu. Oczekuje się, że od momentu rozpoczęcia budowy, całość prac potrwa około 24 miesiące.

Początkowa koncepcja stadionu została zmieniona na bardziej nowoczesną i zaawansowaną technologicznie. Projekt zakłada wykorzystanie specjalnych, ekologicznych materiałów oraz zwiększenie pojemności do około 62 tysięcy miejsc. Do całkowitych kosztów trzeba jednak doliczyć również wydatki na różne dodatkowe inwestycje, które nakazały władzom miasta realizować w związku z projektem stadionu.

Dzisiaj odbędzie się jedno z wielu zaplanowanych spotkań technicznych pomiędzy przedstawicielami klubu, władz miasta oraz innymi instytucjami zaangażowanymi w projekt. W ramach tych spotkań analizowane są szczegóły projektu, by AS Roma mogła złożyć ostateczny plan budowy stadionu (przewidziany na wiosnę 2025 roku) bez konieczności wprowadzania dodatkowych zmian. Obecnie kluczowymi tematami są: kwestie parkingowe, poprawa infrastruktury drogowej oraz budowa kładki pieszo-rowerowej nad Via Livorno.

Za projekt stadionu odpowiada Nicholas Gancikoff, który już wcześniej zajmował się podobnymi inwestycjami dla innych klubów piłkarskich, w tym Interu Mediolan i AC Milan. Teraz jego celem jest doprowadzenie projektu AS Roma do szczęśliwego finału.

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.

  • Totnik
    16 października 2024, 17:41

    "Stadion, który ma gościć mecze AS Roma już w 2027 roku" …. 😭

  • kma
    16 października 2024, 19:08

    “Za projekt stadionu odpowiada Nicholas Gancikoff, który już wcześniej zajmował się podobnymi inwestycjami dla innych klubów piłkarskich, w tym Interu Mediolan i AC Milan…” – dokonam dużego uproszczenia że to wielki fachowiec, biorąc pod uwagę że merdy i Milan grają na samorządowym od lat stadionie :D

    • hako
      16 października 2024, 19:16

      Też nie mam pojęcia co on tam wybudował tymi ręcyma, pytania trzeba kierować do la Gazzetta dello Sport

    • Totnik
      17 października 2024, 06:45

      Fachowiec. Brać kasę bez rezultatów to trzeba być fachowiec najwyższej klasy :)

    • mold
      17 października 2024, 07:32

      Bo prace projektowe to często dłużej trwają od samej budowy. Szczególnie w Europie. Może jego projekty są porównywalne do prac Salvadore Daliego ale co z tego jak trzeba uzyskać uzgodnienia wszystkich urzędników w promieniu 30 km?

  • Romulus
    17 października 2024, 11:57

    Dobrze, że zwiększyli planowaną pojemność do ponad 60k, będzie szansa na organizację największych finałów

  • delvecchio
    17 października 2024, 12:58

    Jaka będzie oficjalna nazwa obiektu? Lupi Arena?

    • zajc
      17 października 2024, 16:51

      Barilla Stadium

  • Felek
    17 października 2024, 15:04

    Ktoś jeszcze wierzy w ten stadion?:D