Nowości ze świata sędziowskiego: decyzje VAR mogą być ogłaszane przez mikrofon

Włoska federacja szykuje przełom w świecie sędziowskim. Sędziowie mogą wkrótce zacząć wyjaśniać decyzje VAR przez mikrofon, a nowy sezon przyniesie kolejne eksperymenty z myślą o większej przejrzystości.

fot. © legaseriea.it

Podczas konferencji prasowej AIA, która odbyła się w siedzibie FIGC w Rzymie, sekretarz generalny Marco Brunelli ogłosił ważne zmiany dla włoskiego środowiska sędziowskiego.

Jedną z najistotniejszych jest możliwość, by sędziowie mogli w przyszłości wyjaśniać przez mikrofon decyzje podjęte przy wsparciu VAR-u – tak, aby stały się zrozumiałe dla kibiców obecnych na stadionie.

– Naszym celem jest zapewnienie sędziom jak najlepszych warunków do pracy w spokoju i przejrzystości – podkreślił Brunelli. – Środowisko arbitrów było często oskarżane o brak postępu, ale ten sezon ma przynieść przełom, z wieloma eksperymentami w planach.

Wśród nowości znalazł się również football video supporter, który ma zostać wprowadzony w Serie C i Serie A kobiet – w tej sprawie złożono już wniosek do FIFA. Tymczasem Federacja potwierdza chęć kontynuowania projektu Open VAR, którego celem jest większa przejrzystość decyzji sędziowskich – zarówno dla opinii publicznej, jak i przedstawicieli klubów.

W przypadku zatwierdzenia tego rozwiązania, Włochy mogą stać się pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi oficjalne ogłaszanie decyzji VAR we wszystkich rozgrywkach profesjonalnych. To istotny krok w stronę większej transparentności w futbolu.

Komentarze

  • Romulus
    2 lipca 2025, 10:42

    Mam mieszane odczucia, bo z jednej strony transparentość jest na plus, ale z drugiej to dodatkowo wydłuży przerwy w grze. Nie dość, że VAR i tak pochłania sporo czasu, to teraz będą jeszcze przemowy sędziów?

    • majkel
      2 lipca 2025, 10:58

      Ja nie widzę żadnych minusów. Transparentoność powinna być zawsze na pierwszym miejscu. Ile razy takie same, sporne sytuacje były dwojako interpretowane, a wszyscy przed TV i na trybunach zastanawiali się, o co chodzi. Teraz (o ile to przejdzie), będziesz miał to wyjaśnione. Przecież sędziowie nie będa wykładać przepisów tylko stwierdzą, krótkim zdaniem, dlaczego podjęli taką, a nie inną decyzję. Tak jak ma to miejsce obecnie na KMŚ.