Serwis ASRoma.pl wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług, dostosowania serwisu do preferencji użytkowników oraz w celach statystycznych. Możesz zawsze wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że cookies będą zapisane w pamięci urządzenia. Więcej w Polityce prywatności. Korzystając z serwisu akceptujesz także postanowienia zawarte w Regulaminie ZROZUMIAŁEM I AKCEPTUJĘ
Aktualnie na stronie przebywa 119 gości oraz 1 użytkowników!
Zarejestruj
zapamiętaj logowanie
- przypomnij hasło -
zapamiętaj logowanie
- przypomnij hasło -

Włoskie rozgrywki młodzieżowe

Primavera

Ostatnio sporo mówiło się wśród fanów Romy o sektorze młodzieżowym klubu. Z jednej strony podkreślano konieczność skupienia się na funkcjonowaniu szkółki Giallorossich, z drugiej cieszono sukcesami Primavery i młodszych graczy. Oznaczenia różnych kategorii wiekowych we włoskim systemie czasem nie są dla nas do końca jasne, pomyslałam więc, że warto byłoby wyjaśnić, kto jest kim w świecie „giovanissimi nazionali”, „allievi” i „pulcini”.

Rozgrywki młodzieżowe włoskiej ligi piłkarskiej podzielone są na kategorie w oparciu o wiek piłkarzy, ale nie odpowiadają one do końca nazewnictwu polskiemu (trampkarze, juniorzy itd.). Oto jak sytuacja przedstawia się we Włoszech. 
Tytułem wstępu wyjaśnijmy sobie, jakie organizacje zajmują się piłką we Włoszech:
Lega Italiana Calcio Professionistico, zwana częściej Lega Pro, to organ, który zarządza we Włoszech rozgrywkami piłki nożnej trzeciego i czwartego stopnia. Ma siedzibę we Florencji. Organizuje rozgrywki Prima Divisione, Seconda Divisione, Coppa Italia Lega Pro, Supercoppa di Lega di Prima e Seconda Divisione oraz Campionato Berretti. 

Lega Nazionale Professionisti, zwana częściej Lega Calcio, to organ, który zarządzał przez 64 lata najważniejszymi klubowymi rozgrywkami piłkarskimi we Włoszech (od sezonu 1946/47 do 2009/10). Założona w 1946 roku w Rapallo, w 2010 się rozwiązała, rozpadając się na Lega Nazionale Professionisti Serie A i Lega Nazionale Professionisti Serie B.
Lega Calcio organizowała i kierowała rozgrywkami Serie A i Serie B, Coppa Italia, Supercoppa Italiana, Campionato Primavera, Coppa Italia Primavera i Supercoppa Primavera. 

Lega Nazionale Dilettanti to organ, który kieruje i - za pośrednictwem swoich wewnętrznych komitetów - organizuje rozgrywki ligowe i puchary dla męskich drużyn zgłoszonych do rozgrywek od piątego szczebla w dół, rozgrywki drużyn kobiecych oraz piłki plażowej i rozgrywki drużyn pięcioosobowych. 

Federazione Italiana Giuoco Calcio (wł. Włoski Związek Piłki Nożnej - FIGC, Federcalcio) - ogólnokrajowy związek sportowy, działający na terenie Włoch, będący jedynym prawnym reprezentantem włoskiej piłki nożnej (jedenastoosobowej, halowej, plażowej zarówno mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich kategoriach wiekowych) w kraju i zagranicą. 
Założony 16 marca 1898 r. jako Federazione Italiana del Football (F.I.F.), pod obecną nazwą od roku 1909. Od roku 1905 członek FIFA, a od 1955 członek UEFA (jako jeden z założycieli europejskiej federacji). 


Skoro mamy jasność, co do głównych "bohaterów", to przyjrzyjmy się teraz samej organizacji rozgrywek młodzieżowych: 

PRIMAVERA
Campionato Primavera
Rozgrywki stworzone w 1962 obejmują wszystkie drużyny młodzieżowe klubów wpisanych do Lega Calcio (które mają obowiązek wystawić drużynę) oraz – na specjalny wniosek – także klubów z Lega Pro. Rozgrywki są przeznaczone dla graczy w wieku od 15 do 20 lat. Rozgrywa się też turnieje o Coppa Italia Primavera i Supercoppa Primavera. 
Rozgrywki są organizowane przez Lega Serie A i biorą w nich udział 42 drużyny z Serie A i Serie B. Zawodnicy są w wieku od 15 do 20 lat, poza jednym piłkarzem bez limitu wieku, który może zagrać w każdym meczu (poza fazą play-off), oraz 3 piłkarzami w wieku do 21 lat. W fazie finałowej zagrać może czterech graczy under 21. Od edycji 2006-2007 rozgrywki te poświęcone są pamięci byłego kapitana Interu i kadry Włoch, Giacinto Facchettiemu. 

Aktualna formuła rozgrywek Primavery przewiduje pierwszą fazę z podziałem na grupy, na które drużyny podzielone są według kryteriów geograficznych. Utworzone zostają 3 grupy po 14 zespołów. Po zakończeniu tej fazy, w której drużyny w systemie każdy z każdym rozgrywają między sobą po dwa mecze (u siebie i na wyjeździe), pierwsza piątka z każdej grupy oraz najlepsza z szóstego miejsca z wszystkich trzech grup, przechodzą do kolejnego etapu. 16 w ten sposób wyłonionych drużyn gra między sobą mecze 1/8 finału (dwumecz w systemie play-off). Zwycięska ósemka walczy o scudetto Primavery w turnieju, który odbywa się co roku w innej miejscowości, gdzie zespoły mierzą się kolejno w ćwierćfinałach, półfinałach i finale. 
Zwycięzca turnieju walczy o Superpuchar Primavery z zespołem, który wywalczył Puchar Włoch Primavery. 
Obecnym mistrzem Primavery jest Roma, która 12 czerwca 2011 w Pistoi pokonała Varese 3-2 po dogrywce, zapisując na swoim koncie 7 już scudetto Primavera. Najwięcej sukcesów w tych rozgrywkach do tej pory zanotowało Torino (8 wygranych). Na kolejnych miejscach w klasyfikacji są Roma (7) i Inter (6). Do sezonu 1968-1969 wyróżniano dwóch zwycięzców, jednego dla Serie A i jednego dla Serie B. Od sezonu 1969-1970 tryumfator jest tylko jeden. 
Pośród piłkarzy rekordzistą tych rozgrywek jest Erminio Rullo, który scudetto Primavery wygrał trzykrotnie z rzędu, z Interem (2002) i Lecce (2003 i 2004). 
Pełną listę zwycięzców rozgrywek Primavery można zobaczyć tutaj:

http://it.wikipedia.org/wiki/Campionato_Primavera

Campionato Nazionale Dante Berretti
Rozgrywki stworzone w 1966 roku jako ekwiwalent rozgrywek Primavery, ale przeznaczony dla drużyn z Lega Italiana Calcio Professionistico, które mają obowiązek wystawić drużynę oraz – na specjalny wniosek – także dla drużyn z Lega Calcio. 
Rozgrywki są zarezerwowane dla zespołów z Prima Divisione i Seconda Divisione złożonych z graczy w wieku do 15 do 20 lat. Na specjalny wniosek w turnieju mogą uczestniczyć też drużyny młodzieżowe klubów z Serie A i Serie B, które rozgrywają fazę finałową osobno od drużyn z Lega Pro. 
Rozgrywki poświęcone są Dante Berrettiemu, który był Prezesem Direttorio Regionale Toscano w latach 1929-1933, prezesem IV Serie z siedzibą we Florencji w latach 1952-1959 i wiceprezesem FIGC. Rozgrywki stworzono, by uhonorować jego długą i owocną działalność w ramach FIGC, wiążąc jego nazwisko z rozpowszechnianiem piłki nożnej młodzieżowej na wszystkich jej poziomach. 
Zwycięzców rozgrywek można zobaczyć tutaj:

http://it.wikipedia.org/wiki/Campionato_Nazionale_Dante_Berretti


Campionato Juniores Nazionali – odpowiednik rozgrywek Primavery dla drużyn amatorskich. 
Rozgrywki są organizowane przez Lega Nazionale Dilettanti - Comitato Interregionale della FIGC (Krajowa Liga Amatorska – Komitet Międzyregionalny FIGC) dla drużyn młodzieżowych klubów wpisanych do Serie D. Udział biorą gracze under 20, ale w każdym spotkaniu można wystawić 4 piłkarzy under 21. 
Pierwsza edycja rozgrywek została rozegrana w sezonie 1992-93 i do sezonu 1999-00 odbywała się na poziomie regionalnym z fazą finałową na poziomie krajowym, w której uczestniczyli zwycięzcy z każdego regionu Włoch. 
W sezonie 2000-2001 po raz pierwszy rozegrano Campionato Juniores Nazionali pomiędzy drużynami z serie D, podtrzymując jednocześnie Campionato Juniores Regionali (nazwany Campionato Juniores Dilettanti), które organizowane są przez każdy komitet regionalny FIGC i w którym uczestniczą drużyny Eccellenza (6 szczebel rozgrywek we włoskiej piłce) i Promozione (7 szczebel rozgrywek we włoskiej piłce), oraz inne ekipy, które złożą odpowiedni wniosek i spełnią wymagania. Zwycięzcy z każdego regionu uczestniczą w fazie finałowej na szczeblu krajowym. 
Więcej informacji na temat tych rozgrywek można znaleźć tutaj:

http://it.wikipedia.org/wiki/Campionato_Juniores_Nazionali


ALLIEVI
Campionato Allievi Nazionali
Rozgrywki przeznaczone dla drużyn profesjonalnych złożonych z graczy z kategorii wiekowej Under-17. Dla drużyn amatorskich przewidziane są rozgrywki na poziomie regionów i prowincji: Allievi Regionali i Allievi Provinciali. 
Rozgrywki młodzieżowe w kategorii wiekowej “allievi” powstały w roku 1959 po przekształceniu rozgrywek “Ragazzi” w rozgrywki “Allievi”. 
W tym okresie kluby sportowe podzielone przez FIGC na zespoły profesjonalne (Professionisti), pół-profesjonalne (Semipro) i amatorskie (Dilettanti) zmagały się w mieszanych rozgrywkach regionalnych kwalifikacyjnych, które najlepiej sklasyfikowanym dawały wstęp do fazy finałowej na poziomie krajowym osobno dla Allievi Professionisti, Allievi Semipro i Allievi Dilettanti. Dopiero od 1980 roku, po usunięciu kategorii Semipro, zespoły profesjonalne zaczęły uczestniczyć w ujednoliconych rozgrywkach, które nazwano Allievi Nazionali. 
Dlatego też dzisiaj rozgrywki w kategorii wiekowej Allievi dzielą się na: Allievi Nazionali, Coppa Allievi Professionisti i Allievi Dilettanti. 
Campionato Allievi Nazionali to rozgrywki organizowane dla zespołów młodzieżowych przez Sektor Młodzieżowy i Szkolny FIGC. Biorą w nim udział gracze zespołów profesjonalnych od Serie A po Seconda Divisione, które zgłoszą chęć udziału. Tylko w sezonie 2007-08, na prośbę klubu, mogły w nich wziąć udział także zespoły z Serie D. 

Coppa Allievi Professionisti to rozgrywki organizowane przez Sektor Młodzieżowy i Szkolny FIGC oraz rozgrywane pomiędzy zwycięzcami regionalnych minirozgrywek, w których udział biorą drużyny profesjonalnie nie uczestniczące w lidze krajowej. Jest to kontynuacja dawnych rozgrywek Allievi Semipro i dawnych Allievi z Serie C1 i C2. 

Campionato Allievi Dilettanti e Puro Settore Giovanile e Scolastico (organizowane przez Sektor Młodzieżowy i Szkolny FIGC) to rozgrywki dla drużyn spełniających określone wymagania, należących do Lega Nazionale Dilettanti i/lub Puro Settore Giovanile. Zmagania toczą się na poziomie regionalnym, a w fazie finałowej na poziomie krajowym biorą udział zwycięzcy z każdego włoskiego regionu. 

Wszystkich zwycięzców rozgrywek Allievi Nazionali można zobaczyć tutaj:

http://it.wikipedia.org/wiki/Campionato_Allievi_NazionaliGIOVANISSIMI
Campionato Giovanissimi Nazionali – rozgrywki organizowane przez Sektor Młodzieżowy i Szkolny FIGC, w którym biorą udział zespoły klubów profesjonalnych (a więc od Serie A do C2) złożone z graczy z kategorii wiekowej Under-15, które zgłoszą ochotę udziału w nich. Tylko w sezonie 2007-2008 mogły w nich uczestniczyć także zespoły z Serie D. 

Coppa Giovanissimi Professionisti – rozgrywki są organizowane przez ten sam sektor FIGC i biorą w nich udział zespoły, które wygrały w regionalnych mini rozgrywkach drużyn profesjonalnych nie uczestniczących w Campionato Nazionale (nie wszystkie regiony uczestniczą w Coppa Giovanissimi Professionisti, jako że w wielu przypadkach wszystkie drużyny regionu uczestniczą w Campionato Nazionale). 

Campionato Giovanissimi Dilettanti - rozgrywki także organizowane przez Sektor Młodzieżowy i Szkolny FIGC i otwarte dla klubów, które spełniają konkretne wymagania, należą do Lega Nazionale Dilettanti i/lub Puro Settore Giovanile. Rozgrywają się na poziomie regionalnym z fazą finałową na poziomie krajowym, w której uczestniczą zwycięzcy z poszczególnych regionów. 


ESORDIENTI
Campionato Esordienti – rozgrywki przeznaczone dla graczy z kategorii wiekowej Under-13 wszystkich klas. Na koniec rozgrywek nie jest tworzona żadna tabela, ponieważ takie rozwiązanie uznano za niewychowawcze dla tak młodych graczy, dla których piłka powinna być tylko przyjemnością a nie rywalizacją. Dla tej grupy wiekowej włoska federacja piłkarska FIGC organizuje szczególną imprezę “Sei bravo a...” (Jesteś świetny w...), która jest uznawana za kulminację młodzieżowego sezonu sportowego. 


PULCINI
Campionato Pulcini - rozgrywki, w których uczestniczą drużyny szkółek piłarskich złożone z zawodników z kategorii wiekowej Under-11. Także dla tej grupy nie jest prowadzona klasyfikacja końcowa, a FIGC organizuje imprezę “Sei bravo a...” 


Strona FIGC poświęcona rozgrywkom młodzieżowym: http://www.figc.it/index_SGS.shtml?3332%3Cbr%20/%3E


Filmiki z finałów rozgrywek allievi i giovanissimi: http://www.settoregiovanile.figc.it/vc3.html

Karma: +0
29.08.2011; 14:24 źródło: wikipedia.it, wikipedia.pl, figc.it dodał: kaisa

Komentarze (0)

Kartka z kalendarza
  Wydarzenie na dzisiaj (2020-08-12):
  • Brak
Shoutbox
 • Werewolf; 5 godzin temu

  patrząc stricte pod kątem rankingu klubów i lig, to ewentualne zwycięstwo Chinteru w LE jest nam trochę na rękę, czy zupełnie obojętne tak jak w przypadku pozostałych półfinalistów?

 • abruzzi; 7 godzin temu

  Sevilla gra to samo co z nami, 71% posiadania piłki, tylko Wolverhampton nie ma takich miszczów w obronie i bramce jak my i w pomocy ma lepszych graczy niż nijaki Cristante i nie chce mi się wracać Diawara.

 • abruzzi; 8 godzin temu

  Musi się skończyć procedura cała. Na razie nie jest właścicielem.

 • BigStars; 8 godzin temu

  Zobaczymy czy to Roma był tak darmena czy jednak Sevilla jest silna :)

 • marbas; 8 godzin temu

  Swoją drogą Friedkin już może robić ruchy w klubie (tj. zwalniać, zatrudniać) czy żeby mógł to robić (oficjalnie) to dopiero jak cała procedura się skończy?

 • ddrosiu; 9 godzin temu

  Linetty w Torino

 • abruzzi; 9 godzin temu

  Już tam miał grać kiedyś od początku do końca, a wiadomo jak było ;) Choć na pewno do Romy to on nie przyjdzie. Tymczasem Glik oficjalnie w Benevento, a Gonalons oficjalnie z koronawirusem.

 • ddrosiu; 9 godzin temu

  Myślę że prędzej wypchną Ruganiego, a Bonucci zostanie tam do końca kariery

 • abruzzi; 9 godzin temu

  Skończył 33 lata, może sam Juventus będzie chciał trochę odmłodzić skład. Nie wiadomo. Na razie wypychają Matuidiego do Interu Miami.

 • ddrosiu; 9 godzin temu

  Ale Bonucci nie ma żadnego powodu żeby odchodzić z Juve. Ma pewne miejsce w składzie, co roku trofea i LM, plus pewnie wysokie zarobki. Po co miałby chcieć coś zmieniać, zwłaszcza po nieudanym podboju Mediolanu?

 • volt17; 9 godzin temu

  Bonucci w trójce obrońców jest kozakiem, w czwórce jest przeciętniakiem. Ale niezależnie od tego jego transfer do nas to sci fi

 • abruzzi; 9 godzin temu

  James spłacił tamte zadłużenie przy zakupie klubu i zrobił w to miejsce swoje, większe :), które spłaci teraz Friedkin.

 • Totnik; 10 godzin temu

  Zaraz zaraz to Roma za Roselli nie miała długów - tylko Jej firma Italperoli a James narobił długów jako Roma ?? :)

 • ddrosiu; 10 godzin temu

  Dzięki za wyjaśnienie. A o jakiej kasie mowa przy zadłużeniu z aktualnej rocznej działalności i tym ogólnym?

 • abruzzi; 10 godzin temu

  Dług spłaci w momencie kupna. Cała Roma, jako klub, ma kosztować 64 mln euro. Cała reszta to zadłużenie, reszta dokapitalizowania i kasa dla Jamesa. Zadłużenie netto, które rośnie latami i które trzeba spłacić nie ma związku z długiem z aktualnej rocznej działalności, który jest i będzie, dopóki nie sprzeda się kilku lepszych graczy.

Tabela / Strzelcy - Serie A
Klub M P
1. Juventus FC 38 83
2. FC Internazionale 38 82
3. Atalanta BC 38 78
4. SS Lazio 38 78
5. AS Roma 38 70
6. AC Milan 38 66
Zobacz pełną tabelę
Wyniki Serie A
37 kolejka - 28.07-29.07.2020
 • Parma
  1 : 2
  Atalanta
 • Inter
  2 : 0
  Napoli
 • Sassuolo
  5 : 0
  Genoa
 • Udinese
  1 : 2
  Lecce
 • Sampdoria
  1 : 4
  Milan
 • Lazio
  2 : 0
  Brescia
 • Verona
  3 : 0
  Spal
 • Cagliari
  2 : 0
  Juventus
 • Fiorentina
  4 : 0
  Bologna
Ankieta
Czy podoba Ci się koszulka na nowy sezon?
 • Tak, jest świetna! - 34%
 • Podoba mi się, ale wzór miał większy potencjał. - 40%
 • Nie, na projektach wyglądało to o wiele lepiej. - 26%
 • Ranking graczy / typera
  Poz. Użytkownik Pkt
  1 fl4shu 13000
  2 Mag1907 10000
  3 WolvesAS 5413
  4 x305 4792
  5 grubyswa 2000
  Statystyki strony
  • Newsów: 23826
  • Użytkowników: 2181
  • Ostatni użytkownik: Wroblo
  • Istnieje od: 6380 dni
  • Gości online (anonimowych użytkowników): 119 (0)
  • Użytkownicy online (1):

   raven666