Gole Zaniolo i Riccardiego, debiuty Cetina i Lopeza

Za nami ostatnia w tym roku przerwa na mecze drużyn narodowych. W kadrach reprezentacji krajowych znalazło się jedenastu piłkarzy z pierwszej drużyny Romy, ale jeden z nich, Leonardo Spinazzola, doznał urazu tuż przed wyjazdem na zgrupowanie.

Szybko wrócił z niego Gianluca Mancini. 23-latek doznał drobnej kontuzji na pierwszym treningu reprezentacji Italii i pojawił się dwa dni później w Rzymie, nie występując tym samym w żadnych z meczów drużyny narodowej. W ramach eliminacji do Euro 2020 Włosi pokonali 3-0 na wyjeździe Bośnię i Hercegowinę, a w Palermo rozbili 9-1 Armenię, zamykając rozgrywki, jako jeden z dwóch zespołów, z kompletem punktów. W ośrodku Coverciano pozostali Florenzi i Zaniolo. Kapitan Giallorossich rozegrał 90 minut w spotkaniu z Bośniakami, które z ławki obejrzał w całości Zaniolo. Były gracz Interu wyszedł za to na murawę w meczu z Ormianami i był jednym z bohaterów pojedynku, w którym przez 90 minut zdobył dwa gole i zaliczył asystę. Stał się przy okazji najmłodszym piłkarzem Romy w historii, który zdobył gola dla drużyny narodowej. Florenzi przesiedział mecz z Armenią na ławce rezerwowych.

Włosi mieli zapewniony awans na Euro już wcześniej. Ten, w tej serii meczów, zapewnili sobie Turcy, którzy najpierw zremisowali bezbramkowo z Islandią, a następnie pokonali 2-0 Andorę. W tym pierwszym spotkaniu 81 minut zagrał Under, który został "puszczony do domu" przez trenera po sukcesie i awansie na Euro jeszcze przed potyczką z Andorą. W tym drugim spotkaniu swój debiut w drużynie narodowej zaliczył Cetin. Młody obrońca Romy rozegrał 10 minut. Oficjalny debiut w reprezentacji Hiszpanii zaliczył Pau Lopez. Hiszpanie wygrali 7-0 z Maltą. W drugim meczu, z bramkarzem Romy na ławce, pokonali 5-0 Rumunów. Powody do satysfakcji, na poziomie wyników, miał też Kluivert, którego Holandia U21 rozgromiła 6-0 Gibraltar i 4-0 Norwegię. Gorzej było pod względem personalnym, gdyż młody skrzydłowy, który zaliczył 90 i 63 minuty, nie zaliczył ani gola ani asysty i pojawiła się krytyka pod jego adresem.

Smutni ze zgrupowań reprezentacji wrócili Dzeko i Kolarov, którzy mieli małe szanse na bezpośredni awans na Euro, ale będą ich szukać w wiosennych barażach. Serbowie pokonali 3-2 Luksemburg i zremisowali 2-2 z Ukrainą i zajęli trzecie miejsce w grupie. Niezastąpiony Kolarov spisał się słabo w roli środkowego obrońcy, w której zagrał w obydwu spotkaniach (po 90 minut i jedna żółta kartka). Dzeko i jego Bośnia przegrali 0-3 z Włochami i pokonali 3-0 Liechtenstein, zajmując czwarte miejsce w grupie. Napastnik Romy i kapitan reprezentacji narodowej zagrał 90 minut z pierwszym i 20 minut w drugim spotkaniu. Żadnych minut nie zgromadził Fuzato, dla którego ogromnym sukcesem było same powołanie do drużyny narodowej Brazylii.

Bohaterem, na szczeblu młodzieżowym, był Alessio Riccardi. Reprezentacja U19 rozegrała na przestrzeni sześciu dni trzy mecze (wygrane 2-0 z Maltą, 2-0 z Cyprem i 3-0 ze Słowacją). Z Maltą pomocnik Primavery Romy zdobył gola i zaliczył asystę (grał 73 minuty), z Cyprem dołożył kolejną bramkę (zmieniony w 90 minucie), a ze Słowakami dołożył dwie bramki (zmieniony w 60 minucie).

Napisane przez: abruzzi dnia 21.11.2019; 19:56