Lata 2020-obecnie: Początek nowej ery i triumf w Lidze Konferencji Europy UEFA

W sierpniu 2020 roku klub zmienił właściciela, trafiając w ręce The Friedkin Group. Już w drugim sezonie (2021/22) panowania amerykańskich inwestorów, Roma wygrała pierwszą edycję UEFA Europa Conference League!

Jeden z najbardziej utytułowanych trenerów w historii piłki nożnej, Jose Mourinho objął stanowisko głównego trenera AS Roma latem 2021 roku. Zdj. asroma.com

Amerykański biznesmen, Dan Friedkin, został 25 prezesem AS Romy. Dan ogłosił, że ma zamiar wprowadzić w życie „ambitny, ale oparty na dyscyplinie business plan”, zapewniając jednocześnie, że jest „zachwycony, że może dołączyć do rodziny AS Romy”. Następnie dodał: „Jeden z fanów napisał do nas ostatnio: «Nasz klub to ikona. Weźcie go i uczyńcie jednym z największych w piłkarskim świecie». I właśnie to zamierzamy zrobić”.

W czasie pierwszego sezonu (2020/2021) pod nowym zarządem męska drużyna Romy dotarła do półfinałów Europa League – udało się to po raz pierwszy od 30 lat (w 1991 roku Giallorossi zmierzyli się z Bröndby). Jednak siódme miejsce w ligowej tabeli doprowadziło do zmiany trenera po zakończeniu sezonu. Paulo Fonseca przekazał pałeczkę innemu portugalskiemu trenerowi: Jose Mourinho, którego zadaniem było wprowadzenie w życie ambitnych planów klubu.

Tymczasem drużyna kobieca po raz pierwszy w historii zdobyła Puchar Włoch, pokonując w półfinale Juventus i w finale AC Milan.

30 maja 2021 roku, Drużyna Kobieca (Roma Femminile) zdobyła pierwszy w historii Puchar Włoch, po zwycięstwie w rzutach karnych (3-1) nad AC Milan. Zdj. asroma.com

Po czwartym europejskim finale w swojej historii, drużyna Romy pod wodzą Mourinho wygrała pierwszą edycję UEFA Europa Conference League!

Giallorossi w finałowym meczu rozgrywanym w Tiranie pokonali Feyenoord Rotterdam 1-0 dzięki bramce Nicolo Zaniolo. Był to pierwszy sukces włoskiej drużyny w Europie od czasu Ligi Mistrzów wygranej przez Inter w 2010 roku (wtedy trenerem Nerazzurrich był nie kto inny jak… Jose Mourinho – przyp. red).

To także premierowy, historyczny triumf klubu w europejskich rozgrywkach UEFA i pierwsze trofeum od 14 lat, gdy Giallorossi zdobyli Puchar i Superpuchar Włoch. Roma w sezonie 1960/1961, zdobyła Inter-Cities Fairs Cup (Puchar Miast Targowych). Europejska Federacja Piłkarska nie uznaje jednak rozgrywek za jej oficjalny turniej, a tym samym Pucharu UEFA za jego bezpośrednią kontynuację.

25 maja 2022 roku, Roma wygrywa premierową edycję UEFA Europa Conference League pokonując w finale Feyenoord 1:0. Zdj. asroma.com

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.