Lata 1982-1983: Drugie Scudetto

Długie oczekiwanie Romy na kolejny tytuł mistrzowski (pierwszy wywalczyli w 1942 roku przyp. red.), w końcu dobiegło końca.

8 maja 1983, Stadio Luigi Ferraris. Uderzenie głową Roberto Pruzzo w zremisowanym 1:1 meczu z Genoą zapewniło Romie drugi tytuł mistrza Włoch. Zdj. asroma.com

Klub zdobył swoje drugie Scudetto w Genui 8 maja 1983 roku, dzięki wyrównującej bramce Pruzzo. Giallorossi na kolejkę przed zakończeniem zmagań, zapewnili sobie zwycięstwo w Serie A, kończąc sezon 1982/83 z dorobkiem 43 punktów.

Drużyna prowadzona przez Liedholma była maszyną wprost idealną. Nieugięta obrona z zawodnikami „nie do przejścia”: Franco Tancredi, Pietro Vierchowod, Sebastiano Nela i Aldo Maldera; środek pola, w którym brylowali Agostino Di Bartolomei, Paulo Roberto Falcao, Carlo Ancelotti, i Herbert Prohaska; zaś superatak tworzyli Roberto Pruzzo i skrzydłowy Bruno Conti.

Tak wyglądała mistrzowska drużyna. Miasto Rzym było zachwycone zwycięstwem, co zainspirowało piosenkarza i autora tekstów Antonello Vendittiego, który prawie 10 lat wcześniej napisał oficjalny hymn „Roma Roma Roma„, do napisania również „Grazie Roma” (utwór ten do dziś wybrzmiewa na Stadio Olimpico, po każdym zwycięskim meczu Giallorossich – przyp. red.).

Architekci drugiego Scudetto dla Romy – Herbert Prohaska, Bruno Conti, Falcão i Carlo Ancelotti.

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.