Lata 1927-1940: Pierwszy sukces

Klub szybko zaczął spełniać oczekiwania. Roma bowiem w swoim inauguracyjnym sezonie 1927/1928 zdobyła swój pierwszy tytuł: Coppa CONI...

Od lewej: Prezydent Italo Foschi, Trener William Garbutt, Ziroli, Fasanelli, Bussich, Cappa, Chini, masażysta Cerretti i drugi masażysta Moggiani.
Środek: Ferraris IV, Degni, Rovida, Bianchi (ławka).
Na ziemi: Mattei, Rapetti, Corbyons.
Mecz Roma 0:0 Juventus – 13 listopada 1927 roku. Zdj. asroma.com

Giallorossi pokonali, po 3 meczach finałowych Modenę (0:0, 2:2 i 2:1 po dogrywce) i mogli poszczycić się pierwszym trofeum. Osobą najbardziej charakterystyczną w tej drużynie był Attillo Ferraris urodzony w Borgo Pio. Piłkarz ten szybko otrzymał szansę gry w reprezentacji i został w jej barwach Mistrzem Świata.

W sezonie 1928/1929 swą przygodę z Romą rozpoczął, nieżyjący już niestety, zawodnik określany obecnie mianem legendy rzymskiej piłki – Fulvio Bernardini, związany z Giallorossi przez 11 sezonów (obecnie jego imię nosi kompleks treningowy Romy – Trigoria).

Świątynią i dumą Rzymian był Stadion Testaccio, to tutaj Roma rozgrywała swoje mecze w latach 1929 – 1940. Skonstruował go Silvio Sensi – ojciec późniejszego, wielkiego prezydenta Romy, Franco Sensiego. Obiekt ten przez wielu kibiców uznawany jest za prawdziwy dom Giallorossich. Parabolę tego mitycznego obiektu zamknęły dwa zwycięstwa 2:1 nad Brescią i Livorno.

Zaledwie miesiąc po przenosinach na Testaccio, odbyły się pierwsze, historyczne derby stolicy Włoch. Rywalizacja między dwoma odwiecznymi rywalami rozpoczęła się od meczu na stadionie Rondinella, niedalko Villa Glori. Tego dnia 9 na 10 rzymskich kibiców powiewało żółto-czerwonymi flagami. Fani nie rozczarowali się – Roma odniosła zwycięstwo, a jedyną bramkę w meczu zdobył Rodolfo Volk – wschodząca gwiazda zespołu, jeden z najlepszych strzelców Romy w jej całej historii.

W latach 30’ rozpoczęły się także pojedynki z Juventusem. Do annałów przeszedł mecz z 1931 roku, kiedy to Bianconeri, zdobywający 5 z rzędu „scudetto” zostali upokorzeni na stadionie Testaccio aż 5:0!! Łupem bramkowym podzielili się wtedy: Bernardini (dwie), Volk, Lombardo i Fasanelli.

Jednak najefektowniejsze zwycięstwo w swej historii, Roma odniosła 13 października 1929 roku, pokonując (jeszcze nie na stadionie Testaccio) drużynę Cremonese aż 9-0 (m.in. trzy gole Volka). Do tej pory jest to najwyższa ligowa wiktoria Giallorossich.

Campo Testaccio. Archivio Storico Roma. Zdj. asroma.com

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.