Il Tempo: Lukaku się nie zwrócił

16 mln euro za sezon gry i tylko 12 bramek w lidze, w tym słabsza druga część sezonu, bez pomocy w awansie do Ligi Mistrzów. Nie tego spodziewali się Dan i Ryan Friedkin, przywożąc osobiście Lukaku do Rzymu.

fot. © asroma.com

(Il Tempo – F.Biafora) Przy Lidze Mistrzów, która jest coraz bardziej złudzeniem, Romelu Lukaku oddal się od Romy. W momencie, w którym Dan Friedkin lądował na koniec sierpnia swoim prywatnym samolotem w stolicy Włoch, przywożąc na Ciampino właśnie napastnika jako pasażera, przekaz był jasny: przy takim wysiłku zespół musi awansować do najważniejszych europejskich rozgrywek. 

Prawie dziewięć miesięcy później rzeczywistość jest zgoła inna, Giallorossi zajmują szóste miejsce, trzy punkty za Atalantą, mając do rozegrania jeden mecz mniej. Atalanta, po wygranej w niedzielę, ma też lepszy bilans bezpośrednich meczów (ostatnią nadzieją pozostaje wygrana drużyny Gasperiniego w Lidze Europy i zajęcie przez nich piątego miejsca). W sezonie, który wydawał się długi – w którym zwolniony został Mourinho i pożegnał się przedwcześnie Tiago Pinto – teraz również przyszłość Belga stoi pod znakiem zapytania. By sprowadzić go do stolicy Włoch z Chelsea, Roma wydała 7 mln euro, gwarantując graczowi zarobki na poziomie 7 mln euro netto czyli 9,1 mln brutto. Klub mógł skorzystać z ulg podatkowych dzięki dekretowi rozwojowemu, gdyż gracz z numerem 90 pracował też we Włoszech w 2023 roku, będąc do 30 czerwca 2023 graczem Interu.

Zatrzymanie go w kadrze i oddanie De Rossiemu wydaje się skomplikowane, z uwagi na klauzulę (ważna dla każdego klubu), negocjowaną między agentami gracza i Chelsea, na poziomie 38 mln funtów (44 mln euro), co jest konieczne by pozyskać go definitywnie. Bez dodatkowych 50-60 mln euro, zagwarantowanych z Ligi Mistrzów, koszt ogólny sprowadzenia gracza jest naprawdę niemożliwy. Również biorąc pod uwagę sezonu, w którym zdobył tylko 12 goli w lidze. Lepsza była jego wydajność w Lidze Europy (7 bramek i trafienie w Coppa Italia), gdzie jednak był zdecydowanie odłączony od gry w decydujących półfinałach. Ogólnie w nowym roku występy były w większej części rozczarowujące, ze zdobyczą 7 bramek. Jedyną szansą byłoby ewentualne nowe wypożyczenie, być może z bardziej przystępnym kosztem. To będzie jedno z wielu zdań nowego dyrektora sportowego, który będzie musiał zdecydować o przyszłości podstawowego napastnika kadry.

Komentarze

 • samber
  15 maja 2024, 14:34

  Lukaku u De Rossiego coś tam daje. Jego gra plecami do bramki, umiejętność utrzymania się przy piłce dzięki atletyce to są bardzo przydatne cechy. Do tego z Dybalą potrafili na początku coś klepnąć. Ale…. ale za takie pieniądze to co nam daje to jest zdecydowanie zbyt mało. Chciałbym Lukaku w Romie gdyby zarabiał połowę tego co teraz sobie śpiewa. Ale że on za 4 bańki nie zechce nawet butów założyć, to raczej lepiej się rozstać.

  • Canis
   15 maja 2024, 15:23

   Zgadzam się. Inna sprawa, że będzie trzeba znaleźć innych napastników, bo w składzie mamy tylko Lukaku. Do środkowych napastników nie zaliczam kiepawego Azmouna i jeszcze gorszego Abrahama.

  • matekson
   15 maja 2024, 16:59

   Chyba wszystko zostało już powiedziane można zgasić światło.

 • Totnik
  15 maja 2024, 14:46

  Dzięki Mourinho tacy piłkarze w Romie 🤣

 • completny
  15 maja 2024, 18:05

  Niby dzik z tego Lukaku, ale jeśli za Mourinho i za Daniele nie potrafił ustabilizować formy w Romie, to znaczy że chyba do nas nie pasuje. Może jakby Paweł częściej mu towarzyszył w ataku..

  Tak czy inaczej jestem raczej na nie co do Belga. Z drugiej strony czy znajdziemy w jego miejsce jakiegoś konkretnego napadziora? Nie jestem pewien…

  • MMACieciu
   15 maja 2024, 18:14

   Za te pieniążki co on pobiera z klubowej kasy to znajdziemy dziesięciu innych….

  • Totnik
   15 maja 2024, 18:53

   Chyba nie ma wogole tematu czy ktoś jest za czy nie. Londyn chce 40 baniek za Niego + Jego wynagrodzenie także tego. Nie stać Nas. Pozatym taki hajs można lepiej wydać.

  • takitam
   15 maja 2024, 19:05

   Z tym „lepiej wydać” to w naszym przypadku mam uzasadnione obawy, że można nawet gorzej.

  • Totnik
   15 maja 2024, 19:20

   Napisałem że można lepiej wydać a nie że to się stanie 😁

 • RomanoItaliano
  15 maja 2024, 19:15

  Cały Lukaku, dlatego w sumie nigdzie nie zrobił super kariery w dużych klubach. Zresztą to że Chelsea wolała go wypożyczyć już o czymś świadczy patrząc jaki impotent gra u nich w ataku

 • Felek
  15 maja 2024, 20:38

  Po tym co u nas pokazał, to chyba tylko Emiraty Go czekają xD