Il Romanista: Derby Rzymu, dziś półfinał mistrzostw

Dziś o 20:30 zespół Giallorossich zmierzy się z Lazio w półfinale walki o scudetto. Na zwycięzcę czeka już Sassuolo.

fot. © asroma.com

(Il Romanista – D.Fidanza) Mecz, który może być wart całego sezonu. Dziś wieczorem, o 20:30, na Viola Park we Florencji, Roma i Lazio stoczą batalię w półfinale walki o scudetto. Odpowiednio druga i trzecia drużyna sezonu zasadniczego zmierza się na neutralnym boisku w trzecich derbach tego sezonu.

W pierwszych dwóch meczach Roma dominowała, ale nie udało się jej wygrać żadnego, przegrywając 0-1 na Formelloper i remisując u siebie, na Tre Fontane 0-0. Dzisiejszy wieczorny mecz będzie najważniejszy, gdyż wyśle jedną z drużyn do finału scudetto, gdzie czeka już Sassuolo, które pokonało, wbrew wszelkim przewidywaniom, Inter, który wygrał rundę zasadniczą. Giallorossi przeszli cały tydzień treningów, wyjechali w niedzielę z Rzymu – w kierunku Florencji – aby przejść wczoraj kolejną sesję ćwiczeń w Empoli. Mecz na Viola Park zaplanowano na 20:30.

Po tym jak udało się wygrać Coppa Italia i Superpuchar, Primavera Romy chce też wrócić na tron w lidze. Pierwszy cel został osiągnięty dzięki zajęciu drugiego miejsca w rundzie zasadniczej, co dało bezpośrednio półfinał, w którym, bez wątpienia, trener Federico Guidi wystawi najlepszą jedenastkę, którą ma do dyspozycji. Nie ma wątpliwości między słupkami, gdzie jak zawsze stanie Marin. Hipotetycznie linię czwórki defensywy utworzą Mannini, Keramitsis, Golice i Oliveras, z kolei tercet pomocników zostanie złożony z Pisillego, Romano i Pagano. W przodzie pojawi się tradycyjna trójka, Joago Costa po prawej stronie, Alessio na środku ataku i kapitan Cherubini na lewej stronie. Na ławce rozgrzewają się Misitano, Graziani i Marazzotti, którzy będą gotowi wejść na boisku w trakcie meczu, by pomóc kolegom z zespołu. Warto wspomnieć, że, przy ewentualnym remisie po 90 minutach, regulamin przewiduje rzuty karne, bez dogrywki.

W grę wchodzi też Youth League. Rewolucja, która dotknęła europejskie puchary seniorów, dotyczy też bezpośrednio Youth League czyli rozgrywek, w których mogą uczestniczyć najlepsze młodzieżowe zespoły międzynarodowe. W Youth League 2024/2025 zagra 36 zespołów z klubów zakwalifikowanych do Ligi Mistrzów (ścieżka Ligi Mistrzów) i drużyny mistrzów krajowych ze wszystkich federacji zrzeszonych w UEFA (ścieżka mistrzów). Zgodnie z regulaminem Youth League 2024/2025, jeśli zespół zakwalifikowałby się zarówno ze ścieżki mistrzowskiej jak i Ligi Mistrzów – dla przykładu drużyna wygrałaby mistrzostwo Primavera 1, a seniorzy weszliby do Ligi Mistrzów – do Youth League weszłaby druga drużyna z młodzieżowej ligi, z sezonu zasadniczego. Dlatego, gdyby Inter pokonał Sassuolo i awansował do finału razem z Romą, wówczas Giallorossi mieliby pewny awans ścieżką Champions League, niezależnie od finałowego rezultatu. W sytuacji gdy Roma awansuje i zmierzy się z Sassuolo, by awansować do Youth League, będzie musiała wygrać finał mistrzostw Primavera 1.

Komentarze

  • PunioLP
    28 maja 2024, 12:55

    Jednen z ciekawszych roczników od kilkunastu lat