Il Romanista: 2004 opuszcza Primaverę, Guidi również?

Pagano, Pisilli, Joao Costa, Cherubini, D'Alessio, Keramitsis żegnają się z Primaverą i będą szukać szans w seniorskiej piłce. W tym roku coroczna przebudowa Primavery może też dotknąć trenera. Federico Guidi jest bliski opuszczenia Trigorii.

fot. © asroma.com

(Il Romanista – D. Fidanza) Sezon Primavery Romy zakończył się drugi miejscem w rundzie zasadniczej i finałem scudetto, przegranym, niestety, z Sassuolo. Teraz młodzi Giallorossi są myślami przy zgrupowaniach różnych reprezentacji młodzieżowych, a Roma musi zacząć planować nowy zespół Under 19 na kolejny sezon. 

Jest wiele niewiadomych związanych własnie z pozycją trenera. Niepewność co do przyszłości Federico Guidiego nie jest nowością i kolejne wątpliwości zwiększyły ostatnie wypowiedzi samego trenera, który powiedział, że nie jest pewien swojego pozostania w stolicy Włoch. Aktualny trener Giallorossich otrzymał ponadto wiele telefonów z Casertany, która wydaje się być klubem, który zawiesił na nim oko z największym zdecydowaniem. Wśród osób, która mogłaby przejąć spuściznę po Guidim jest Marco Amelia, mistrz Włoch z 2001 roku i Mistrz Świata 2006. Po tym jak wspólnie ze swoim przyjacielem, De Rossim, zdobył licencję UEFA PRO, trenował Primaverę Frosinone. Rzymianim i Romanista, dzieli z DDR-em taką samą wizję piłki nożnej, co może być czynnikiem, który ułatwiłby dodatkowo pracę rozwijania Primavery również w kontekście pierwszego zespołu.
W kadrze z kolei swoją ścieżkę wśród młodzieży kończy rocznik 2004. Pagano, Pisilli, Joao Costa, Cherubini, D’Alessio, Keramitsis i spółka są gotowi przeskoczyć do wyższej kategorii i od przyszłego sezonu zmierzyć się z seniorską piłką, w Rzymie lub gdzieś indziej. Niemal wszyscy mają oferty wypożyczeń, szczególnie z Serie C i jeśli nie będą mieli przestrzeni w Romie De Rossiego, nie będzie trudnym znaleźć rozwiązania, które pozwolą młodym pójść grać gdzieś indziej, aby ułatwić ich rozwój.

Spuściznę po swoich kolegach przejmą roczniki 2005-2006, a niektórzy występowali już regularnie w Primaverze. Marin, Golic, Mannini, Graziani i Romano to ci, którzy grali już w tym sezonie w Primaverze i którzy będą tworzyć, prawdopodobnie, trzon w przyszłym sezonie. Rzeczą, która łączy wszystkich tych piłkarzy są jednak kontrakty wygasające w czerwcu 2025 roku. Ciężko zakładać, że Primavera rozpocznie sezon z wygasającymi umowami, ale na ten moment nie rozpoczęto jeszcze rozmów z piłkarzami. Pierwsze kontakty były za czasów zarządzania Pinto i na razie zostały zamrożone, stąd trudno jest określić przyszłość wszystkich piłkarzy kadry. Były portugalski menadżer powierzył zarządzanie sektorem młodzieżowym Gombarowi i Placido, ale po jego odejściu trzeba teraz zaczekać, aby dowiedzieć się kto będzie zarządzał sytuacją młodych.

Także Plaia i Ivkovic, obydwaj z kontraktami do 2026 roku, powinni być częścią kadry na przyszły sezon, po tym jak zbierali już sporo minut w tym sezonie. Trochę promocji będzie z drużyny Under 18. Kilku piłkarzy, którzy będą częścią przyszłej Primavery widzieliśmy w Perth, podczas sparingu z Milanem: przede wszystkim Nardonziego, który w tym sezonie zebrał już trzy występy w Primaverze i dwa – w springach – w Romie De Rossiego. Również jego umowa wygasa w czerwcu 2025 roku, ale z błogosławieństwem De Rossiego, który ceni bardzo piłkarza. Uwaga też na młodego Della Roccę. Młody pomocnik, rocznik 2006, podpisał w styczniu trzyletni kontrakt i nowej Romie Under 19 będzie częścią rotacji składu.

Komentarze

  • majkel
    3 czerwca 2024, 11:56

    Jak już ktoś z tych młodych "odpali" to na pewno nie teraz i nie w Romie :)