Handicap Romy z Dybalą na boisku

Posiadanie Paulo Dybali na boisku oznacza dla Giallorossich rozpoczęcie spotkania od wyniku 1:0. Tak mówią liczby La Joyi na koniec pierwszej rundy jego pierwszego sezonu w koszulce Romy.

Według danych zebranych przez Fbref, do tej pory Argentyńczyk zdobywał średnio 1,06 gola + asysty na mecz w Serie A, strzelając 7 goli i notując 4 asysty w 930 minut. Jeśli utrzyma formę do końca sezonu, będzie to najwyższy wskaźnik, odkąd po raz pierwszy postawił stopę we Włoszech. Lepszy niż w sezonie 2015-16, pierwszym rozegranym dla Juventusu, który zakończył się z 19 golami, 9 asystami i średnią 1,03 na mecz, oraz sezonie 2017-18, najbardziej owocnym w Serie A, biorąc pod uwagę 22 zdobyte bramki, z 3 asystami, gdzie średni udział w golach wynosił 0,96 co 90′ minut.

W tym sezonie Dybala miał udział w 11 z 25 bramek zdobytych przez Romę (44% przypadków), uczestnicząc w zdobyciu bramek w 7 z 13 rozegranych meczów. W czterech z nich, w remisie z Juventusem i w zwycięstwach z Empoli, Fiorentiną i Spezią, brał udział w każdym golu zdobytym przez Giallorossich.

Większość zwycięskich akcji ofensywnych ekipy José Mourinho przechodzi przez nogi Argentyńczyka, który w tej specjalnej klasyfikacji jest bardzo bliski „podwojenia” osiągnięć znajdującego się na drugim miejscu, Tammy’ego Abrahama, który do tej pory utrzymywał średnio 0,54 gola + asysty na mecz. Ostatni stopień podium należy do Lorenzo Pellegriniego z wynikiem 0,47, nie biorąc pod uwagę Cristiana Volpato (średnia 0,95, ale w zaledwie 189 minut).

Czy to najlepszy Dybala jakiego widzieliśmy we Włoszech? Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli utrzyma formę do końca sezonu, ta średnia goli + asyst na mecz byłaby najwyższa od czasu, gdy Dybala pojawił się w Serie A. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę tylko pierwszą rundę, obecna wersja La Joyi nie jest najlepszą, jaką kiedykolwiek widziano we Włoszech. Rzeczywiście, po pierwszych 19 kolejkach sezonu 2017-18, Argentyńczyk osiągnął średnią 1,23 gola + asysty na mecz, gromadząc łącznie 14 goli i 3 asysty w 1244 minutach.

Co więcej, nie biorąc pod uwagę sezonów, w których nie zgromadził co najmniej 900 minut w pierwszych 19 meczach, uderzające jest to, że dwie najgorsze średnie to te odnoszące się do dwóch z trzech sezonów, w których Dybala dzielił szatnię z Cristiano Ronaldo. Zaledwie 0,28 gola + asysty na mecz w sezonie 2018-19 i tylko 0,57 w następnym roku, co świadczy o tym, że La Joya gra najlepiej, gdy uwaga skupia się na nim i jest najjaśniejszą gwiazdą w drużynie. Już w zeszłym sezonie (pierwszy Juventus bez Ronaldo) średnia wzrosła do 0,76, z 5 golami i 3 asystami w 947 minut.

Czas spędzony na boisku to kolejna zaskakująca liczba w porównaniu z poprzednimi sezonami. W rzeczywistości tylko w trzech z dziewięciu sezonów w Serie A rozegranych przed przejściem do Romy, Dybala rozegrał mniej minut niż w zgromadził do tej pory w tym sezonie. Jednak w każdym razie jest najbardziej decydującym graczem wśród dostępnych dla Mourinho, co świadczy o wyjątkowym charakterze Argentyńczyka, ale także o pierwszej rundzie poniżej oczekiwań w wykonaniu innych ofensywnych graczy w składzie Giallorossich.

Kto w Serie A radził sobie lepiej niż La Joya? Wśród tych, którzy rozegrali do tej pory co najmniej 900 minut, lepszy od niego był Ademola Lookman z Atalanty z wynikiem 1,16 (11 goli i 3 asysty w 1084 rozegranych minutach) oraz dwóch zawodników z Napoli, Victor Osimhen i Kvicha Kvaratskhelia. Nigeryjczyk ma taką samą średnią, jak były gracz Leicester: 1,16 (13 bramek i 3 asysty w 1245 rozegranych minutach), natomiast wskaźnik gracza Azzurrich z numerem 77, jest nieco niższy, bo zatrzymuje się na 1,15 (7 goli i 7 asyst w 1092 rozegranych minutach).