Finanse AS Roma: efekty rządów Souloukou

Pod kierownictwem Liny Souloukou AS Roma notuje wzrost przychodów i planuje nowe inwestycje. Jak te zmiany wpłyną na przyszłość klubu?

fot. © asroma.com

Odkąd Lina Souloukou objęła stery AS Roma, klub przeszedł zauważalne przemiany. Grecka dyrektor zarządzająca wprowadziła rygorystyczną politykę oszczędności, która zaczyna przynosić wymierne korzyści. W połączeniu z trafnymi decyzjami właścicieli klubu, rodziny Friedkin, oraz działaniami komercyjnego zespołu pracującego na ich zapleczu, finanse AS Roma wyraźnie się poprawiają.

Ostatnie wyniki finansowe, zamknięte na koniec marca, mówią same za siebie: przychody klubu wzrosły o 17% w porównaniu do marca 2023 roku. Na ten wzrost znacząco wpłynęły dochody od nowego głównego sponsora, Riyadh Season, który został ogłoszony w październiku i przyniósł 25 milionów euro w ciągu dwóch sezonów. Dodatkowo rekordowe wyniki sprzedaży biletów – 57 wyprzedanych meczów z rzędu – sprawiły, że na Stadio Olimpico pojawiło się 1.701.392 kibiców, co dało 99% wypełnienia stadionu.

Wzrosty odnotowano również w sprzedaży detalicznej produktów z logo AS Roma, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w e-commerce. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do poprawy sytuacji finansowej klubu, co w znaczący sposób wpłynie na letni rynek transferowy. Nowy dyrektor sportowy, Tiago Ghisolfi, będzie mógł pracować bez konieczności realizowania przymusowych zysków kapitałowych do 30 czerwca, co do tej pory było stałym elementem działalności klubu.

W oczekiwaniu na letnie transfery, kibice z nadzieją spoglądają na ruchy kadrowe klubu. W odróżnieniu od ostatnich dwóch lat, kiedy AS Roma polegała głównie na wypożyczeniach i wolnych transferach, teraz Friedkinowie planują powrócić do inwestycji. Budżet nie jest jeszcze znany, a jego wysokość będzie zależeć od sprzedaży, jednak klub zamierza zmienić strategię: priorytetem będą młodsi piłkarze, którzy mogą stać się cennymi aktywami w przyszłości. Aby to osiągnąć, konieczne będzie ponowne sięgnięcie do portfela, ale z uwzględnieniem zasad Finansowego Fair Play, które stopniowo stają się mniej restrykcyjne dzięki dotychczasowym wysiłkom AS Roma.

Przemiany wprowadzone przez Linę Souloukou oraz strategiczne decyzje właścicieli i zespołu komercyjnego sprawiają, że AS Roma z optymizmem patrzy w przyszłość. Poprawa sytuacji finansowej, sukcesy sportowe oraz zmiany w strategii transferowej mogą przyczynić się do dalszego rozwoju klubu i osiągnięcia kolejnych sukcesów na arenie międzynarodowej.

Komentarze

 • PunioLP
  1 czerwca 2024, 10:56

  Otóż to. Inwestycje w młodych gniewnych a nie pół składu z wypożyczenia na rok i adios.
  Młody trener z młodym DS w połączeniu z sensownym zarządzaniem dadzą nowy impuls.
  A jak nie wypali to chociaż będziemy widzieć sens i logike w budowaniu drużyny i zarządzaniu klubem. A tej nie było od dawna i tu Mou miał racje często mówiąc o osamotnieniu

  • mold
   1 czerwca 2024, 11:35

   Zgadzam się prawie ze wszystkim, ale też nie mówmy (nie mówię że Ty tak mówisz ale ogólnie) że Pinto z Mourinho nie szli razem w z góry ustalonym kierunku „wynik tu i teraz” i stąd te kontrakty i wypożyczenia zawodników „na teraz” z mniejszym lub większym nazwiskiem. To że okazało się to niewypałem, czy to z powodu kontuzji, czy z powodu wyje… bo i tak jestem tu na rok, czy z powodu betonu, czy tego że byli przepłaceni, czy XYZ nie zmienia faktu, że widać było że szliśmy w tym kierunku konsekwentnie. Cały projekt nadzorować miał najlepiej opłacany trener w lidze, no ale się nie udało przez 3 lata awansować do LM.
   Teraz można mówić że nie miało to sensu i logiki, też miałem takie obawy od początku, ale nie po to zatrudnia się Mourinho by ogrywać młodych, nie po to zatrudnia się Mourinho by zaliczyć punkt progresu w lidze względem późnego Maślaka. Wiele rzeczy nie spasowało, jeżeli ma być teraz nowe rozdanie to właśnie takie o którym piszesz. Z połączeniem z kilkoma doświadczonymi zawodnikami.

  • Totnik
   1 czerwca 2024, 13:10

   Czy będzie nowe rozdanie pokaże mercato. Bo nie wiadomo czy będą wogole karty z jakich można rozdać.
   Brak kasy z LM przez parę sezonów i wydatki ponad stan postawiły Nas w czarnej … otchłani.

 • Luke
  1 czerwca 2024, 23:08

  Jaka poprawa sytuacji finansowej, przecież Roma bankrutuje bez CL.