ASRoma.pl – Aktualizacja 3.0 – lista zmian

Witamy na nowej odsłonie ASRoma.pl oznaczonej numerem 3.0. Poniżej prezentujemy tzw. changelog nowej wersji strony.

Nowy silnik strony

Nowa wersja strony została zbudowana od podstaw na zupełnie nowym silniku WordPress 6.0. WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS). Około 33% wszystkich stron www, czyli ponad 75 milionów wszystkich stron w sieci opartych jest na tym systemie. Z WordPress-a korzysta wiele potężnych i znanych na całym świecie firm: Mercedes Benz, Coca-Cola, Ebay czy Sony.

Dlaczego WordPress? Zainwestowaliśmy w technologię, która jest systematycznie rozwijana pod względem nowych funkcjonalności, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Decydując się na nowy “silnik”, strona zyskała wiele świetnych funkcjonalności, ale też kilka straciła, lub uległy one małej zmianie. Wszystko wyjaśniliśmy poniżej.

Nowy wygląd strony

Chcieliśmy, aby ogólny zarys strony pozostał zbliżony do starej wersji, ale z unowocześnioną funkcjonalnością z zachowaniem tradycyjnych kolorów AS Roma

W kwestii rozmieszczenia poszczególnych elementów, zapewne zauważyliście zwiększoną szerokość strony, jest ona uwarunkowana najnowszymi trendami w UX (user experience) – doświadczenie użytkownika. Powoduje ona lepsze dopasowanie do ekranów w różnych rozdzielczościach i lepiej wykorzystuje przestrzeń poziomą, a poszczególne elementy nie zaczynają się „dusić”, co wpływa pozytywnie na czytelność i estetykę.

Wygląd strony jest zrobiony w technologii RWD, czyli Responsive Web Design, strona responsywna – strona internetowa zaprojektowana w taki sposób, że może dostosowywać się do rozdzielczości ekranu dowolnych urządzeń stacjonarnych i mobilnych do przeglądania internetu, takich jak np. laptopy, tablety czy smartfony.

Typografia – Jeśli chodzi o font w treściach artykułów to jest on zoptymalizowany tak, żeby zbytnio nie obciążać wzroku – stosowanie ciemnoszarego koloru zamiast czarnego jest celowe, ponieważ zbyt duży kontrast powoduje szybsze zmęczenie oczu. Oczywiście w zależności od indywidualnych uwarunkowań rezultaty mogą być różne, natomiast jest to jedna z podstawowych, szeroko stosowanych zasad UX.

Konta użytkowników na ASRoma.pl i starsza wersja Serwisu

Z uwagi na to, że zdecydowaliśmy się na kompletną rewolucję techniczną strony, niestety, ale nie byliśmy wstanie przenieść starych kont. Po pierwsze, byłoby to bardzo kosztowne, a po drugie niesamowicie czasochłonne. Aby móc korzystać z serwisu jak poprzednio, musicie zarejestrować się na nowo.

A co ze starą stroną i tysiącami komentarzy czy treści? Już wkrótce starsza wersja strony będzie dostępna pod adresem old.asroma.pl

Będzie ona działać w trybie „nieinteraktywnym”, tzn. z wyłączoną możliwością rejestracji i dodawania komentarzy. Tym sposobem zachowamy dostęp np. do swoich historycznych komentarzy czy treści. Nie chcemy wyrzucać w niepamięć prawie 11 lat historii strony, dlatego zdecydowaliśmy się na taki kompromis.

Lista zmian w wersji ASRoma.pl 3.0

Poniżej znajdziecie listę najważniejszych zmian i nowości w wersji 3.0. Zaktualizujemy poniższą listę, jeśli coś zostało przez nas pominięte.

STRONA GŁÓWNA

 • Główne wydarzenia/newsy zostały zmniejszone z pięciu do trzech ostatnich (tzw. przyklejone newsy) – Notka Redakcji: uwarunkowane jest to lepszą czytelnością i kompozycją nowej szaty graficznej.
 • Ulepszono wyszukiwarkę strony i przeniesiono ją na prawą stronę.
 • Ostatnie/Następne spotkania zostały przeniesione poniżej głównych wiadomości.
 • Działanie “Shoutbox” zostało lekko zmienione. Od teraz aby napisać wiadomość, trzeba wejść w link poniżej “Dołącz do dyskusji”, które poprowadzi do nowej podstrony. Funkcja odświeżania nadal jest dostępna z poziomu głównej strony. Nazwa “Shoutbox” została zmieniona na “Dyskusja”. – Notka Redakcji: uwarunkowane jest to rozwiązaniem technicznym WordPress’a.
 • Dodano boks “Terminarz”, z prawej strony aby pokazać najbliższe 4 spotkania Romy. Terminarz zastąpił “Kalendarz” który był dostępny na dole starszej wersji strony. – więcej o Terminarzu poniżej.
 • Dodano dział “Wideo” z odsyłaczami skrótów ostatnich spotkań Romy
 • Dodano sekcję społecznościową na samym dole strony z “feedami” z Facebooka i Twittera
 • Ulepszono stopkę strony
 • Usunięto “Wyniki Serie A” – Notka Redakcji: Wyniki Serie A są ogólnodostępne i chcemy nasze ograniczone “siły przerobowe” wykorzystać w innym materiale.
 • Usunięto “Piłkarz meczu” – Notka Redakcji: Na ten moment zawieszamy wybór piłkarza meczu/sezonu, jeśli czas i siły pozwolą to w ciągu sezonu wrócimy do tej opcji.
 • Usunięto “Czy wiesz że..” – Notka Redakcji: Baza danych “czy wiesz że..” jest w większości zdezaktualizowana, nie wykluczamy powrotu do tego materiału jak tylko uda nam się go uzupełnić.
 • Usunięto “Statystyki strony” – Notka Redakcji: Zdecydowaliśmy, że statystyki strony będą prywatne, nie wykluczamy publikacji statystyk anonimowych w formie wiadomości na stronie.

AKTUALNOŚCI/NEWSY I KOMENTARZE

 • Aktualności meczowe są od teraz połączone ze spotkaniami w dziale “Terminarz”.
 • Aktualności które dotyczą poszczególnych meczów np. wywiady, będą wyświetlane w raporcie meczowym w dziale “Terminarz”
 • Małe zdjęcia aktualności, zostały zastąpione “panoramicznymi”
 • Przypisy do danego artykułu takie jak: czas dodania, ilość komentarzy, źródło czy autor zostały przeniesione nad zdjęcie newsa
 • Komentarze są wyświetlane od najstarszych do najnowszych
 • Dodano opcję odpowiedzi na dany komentarz (podobna forma jest na Facebooku)
 • Usunięto opcję “Karmy” – Notka Redakcji: rozważamy dodanie pluginu “łapek” w przyszłości, na ten moment z technicznego punktu widzenia, musieliśmy usunąć tą funkcję.
 • Nie ma już możliwości wejścia w profil Subskrybenta z poziomu komentarzy
 • Usunięto “Prywatne Wiadomości” z profili i z poziomu komentarzy. – Notka Redakcji: WordPress natywnie nie zezwala na wysyłanie prywatnych wiadomości, możliwe, że kiedyś ta opcja powróci.

DZIAŁY NA GÓRNEJ BELCE

 • Poprawiono dział “Sukcesy
 • Poprawiono dział “Stroje meczowe
 • Ulepszono dział “Centrum sportowe
 • Dodano dział “Bilety” – krótki poradnik jak kupić bilet na mecz Romy
 • Przebudowano dział “Kadra – Pierwsza Drużyna” oprócz wizualnego aspektu, dodaliśmy sekcję “Bieżący Sezon” – Statystyki poszczególnych piłkarzy, będą aktualizowane automatycznie po każdym spotkaniu, dzięki zaimplementowaniu technologii API-Football.
 • Przebudowano dział Kadra – “Transfery”. Dodaliśmy aktualny bilans transferowy i czas trwania okienka.
 • Dodano dział Sezon – Terminarz. Zawiera on cały kalendarz meczów Romy na obecny sezon. Po kliknięciu w wynik meczu, wyświetli się raport meczowy. Dodano także opcję przekierowania na wybrany miesiąc lub na najbliższy mecz Romy. Notka Redakcji: Terminarz zastąpił sekcję kalendarz ze starszej wersji strony.
 • Dodano do działu “Sezon” poszczególne rozgrywki. Działają one na takiej samej zasadzie jak zbiorczy “Terminarz”. Można wybrać w nich poszczególny sezon archiwalny.
 • Przeprojektowaliśmy Tabelę Serie A od podstaw, od teraz tabela będzie aktualizowana automatycznie na takiej samej zasadzie, jak bieżące statystyki zawodników w dziale „Kadra”, także i w tym przypadku użyliśmy technologii API-Football.
 • Przebudowano dział “Historia klubu” – Jest on teraz wyświetlany w formie osi czasu z podziałem na ramy czasowe. Zweryfikowaliśmy całą historię od początku i poprawiliśmy błędy.
 • Dodano działu Historia – “Herb” – opracowanie historii naszego herbu klubowego.
 • Dodano dział “Archiwum”. Można tam znaleźć archiwalne wiadomości z podziałem na podstawowe kategorie.
 • Zaktualizowano dział “Redakcja
 • Przebudowano dział “Regulamin
 • Przebudowano dział “Polityka Prywatności
 • Dodano dział “Patronite

Co dalej?

Co z innymi działami ze starej wersji strony? Pozostałe działy, które były dostępne na starszej wersji, a nie są na nowej podlegają obecnie priorytetyzacji. Kierujemy się analizą jak wiele nakładu pracy musimy w nie włożyć i czy chcecie je widzieć w ulepszonej i poprawionej wersji.

Niedługo pojawi się sonda na stronie i sami ocenicie jaki dział / materiał chcielibyście zobaczyć w dalszej kolejności. Na pewno mamy w planach dodanie działu “Derby Rzymu” jako następny. Lista jest naprawdę długa więc będziemy mieli co robić :)

Oprócz nowego kontentu, Serwis nadal będzie ulepszany pod względem technicznym, w zależności od środków finansowych i czasu. Podsyłajcie nam swoje propozycje i pomysły, wszystko zostanie zanotowane, nie obiecujemy, że uda nam się je dodać, ale z pewnością będą rozważane.
Tymczasem miłej zabawy na nowej stronie i FORZA ROMA!

Komentarze

Komentarze są wyłączone dla archiwalnych wpisów.

 • Romulus
  11 lipca 2022, 09:40

  Małe pytanie, bo chyba nie ma tego w liście zdań – dobrze widzę, że nie da się już edytować komentarzy? Mam też nadzieję, że możliwość plusowania/minusowania kiedyś powróci, ale ogólnie świetna robota

  • Omen
   11 lipca 2022, 12:42

   Popieram. Sam często korzystam z opcji "edytuj", myślę że to takie najważniejsze z tych brakujących usprawnień.

 • ddrosiu
  11 lipca 2022, 11:44

  Skoro mamy nowe rozdanie to dorzucę coś od siebie:) Od jakiegoś czasu myślę sobie, że brakuje tutaj cyklu regularnych ankiet/sond. Regularnych, czyli odbywających się np. raz w tygodniu, dajmy na to co poniedziałek. W nich pytania jednokrotnego wyboru dotyczące typowo bieżących spraw, czyli np. "Który z zawodników Primavery ma według Ciebie największe szanse na najszybsze dołączenie do pierwszej drużyny: x, y, z, v", "O co Roma powalczy w najbliższych rozgrywkach Serie A: scudetto, czwarte miejsce, strefa LE, o europejskie puchary", "Która pozycja na boisku najbardziej wymaga wzmocnienia: bramkarz, środek obrony, boki obrony, środek pomocy, skrzydła, atak", "Jak oceniasz przydatność Nicoli Zalewskiego w zbliżających się meczach reprezentacji Polski: pierwszy skład, zmiennik, rezerwowy, to jeszcze nie ten czas" etc. Takie ankiety pozwalałyby na poznanie opinii szerszego grona Romanistów, a przy okazji dałyby jeszcze jeden argument do częstszego odwiedzania strony:) Ogólnie, ludzie lubią brać udział w głosowaniach/ankietach, więc w tym przypadku nie ma zagrożenia, że pomysł umrze śmiercią naturalną, czyt. z braku zainteresowania (można nawet przypiąć ankietę trochę wyżej). W razie braku weny na bieżące pytania, zawsze można ratować się takimi typu: "Który transfer uważasz za największe rozczarowanie minionych 5 lat? x, y, z, v", "Najlepszy obrońca Romy wszechczasów to: x, y, z, v", "Które zwycięstwo w derbach smakowało najlepiej w minionej dekadzie? x, y z, v" etc.

  Oczywiście wiem, że do tego potrzeba czasu, jednak wydaje mi się, że jest to mniej czasochłonne od prowadzenia ciekawostek, rankingów, śr. ocen itd., a jeśli można zgłaszać jakieś pomysły to właśnie teraz to robię:)

  Pozdro i Forza Roma

  • Omen
   11 lipca 2022, 12:44

   Też bardzo lubię ankiety, a w tych dotychczasowych przeszkadzało mi to że było ich niewiele i trwały tak długo że gdy w końcu ukazywały się wyniki to emocje były jak na grzybach. Częstsze sondy byłyby super :)

  • majkel
   11 lipca 2022, 19:53

   Zapisane. Postaramy się aby sondy pojawiały się częściej :)

 • Totnik
  11 lipca 2022, 13:53

  Proponowałbym też – jak się da – aby zrobić komentarze od najnowszych

  • Omen
   11 lipca 2022, 14:04

   Albo po prostu sortowane komentarze – gdzie każdy może sobie ustalić czy widzi u góry najnowsze, najstarsze czy np. najwyżej plusowane wypowiedzi. Tak jest na wielu stronach i to całkiem wygodne. Oczywiście o ile istnieją techniczne możliwości zrobienia czegoś takiego.

  • majkel
   11 lipca 2022, 14:37

   Opcja wyświetlania komentarzy (najstarszy, najnowszy) jest dostępna. Po prawej stronie, zaraz pod newsem :)

  • Omen
   11 lipca 2022, 16:25

   Ooooo, faktycznie! Genialne, dzięki! ❤

  • hako
   12 lipca 2022, 09:59

   Warto zwrócić uwagę, że za każdym razem trzeba ustawiać to manualnie, bo domyślnie po odświeżeniu strony znów jest od najstarszego.

  • hako
   12 lipca 2022, 10:05

   Więc jakby się dało ustawić zapamiętywanie ustawień, byłoby super :))

 • romomaniak
  11 lipca 2022, 19:47

  Super wszystko wygląda! Było warto czekać na niespodziankę.
  Mam jedną sugestię – strasznie mi brakuje takiej jasnej zakładki na górnej belce newsy/ aktualności – znalazłem je schowane w archiwum – myślę że dla wielu czytelniejsza / wygodniejsza byłaby odwrotna kolejność (na belce np. newsy w podzakładce archiwum), bo nie jest to domyślne – oczywiście o ile wszystko da się w miarę łatwo zrobić.

 • Frosti
  11 lipca 2022, 22:28

  Mnie jeszcze ruszyło, że na poprzedniej stronie przy logowaniu nie przechodziło się do następnego ekranu, tylko pojawiało się małe okienko z danymi. Może dałoby się to zrobić, albo przycisk logowanie zamienić na pola do wpisania nazwy użytkownika i hasło.

  Niby mała rzecz, ale mnie często wywalało na starej stronie nawet po kliknięciu opcji zapamiętaj i musiałem powtarzać logowanie dość często.

  • Narfi
   11 lipca 2022, 22:31

   Nie powinno już wywalać na nowej stronie Frosti, potestuj kilka dni.

 • Narfi
  11 lipca 2022, 22:41

  Poniżej odpowiedzi, na pierwsze propozycje zmian:

  <strong>Shoutbox/Dyskusja: </strong>
  Obecna forma shoutboxu tak jak było wspomniane w "notatce zmian" uwarunkowana jest aspektami technicznymi WordPressa. Nie usuwaliśmy poprzednich funkcji bo chcieliśmy. Obecny kod strony to zupełnie inna filozofia niż było poprzednio. Będziemy eksplorować dalszy rozwój tej sekcji i co możemy w niej zmienić i czy będzie warto w stosunku kosztów do ,efektu końcowego.

  <strong>Edycja komentarzy:</strong>
  Opcja dodana wysoko na listę propozycji.
  Sortowanie komentarzy: Tak jak wspomniał Majkel, jest opcja z prawej strony ustawienia sobie po swojemu, planujemy dodać tą opcję do ciasteczek, żeby nie trzeba było zmieniać za każdym razem.

  <strong>Zaproponuj Newsa:</strong>
  Opcja dodana na listę propozycji, widzę, że dużo osób jest chętnych do pisania :)

  <strong>Typer:</strong>
  Padło pytanie na temat powrotu Typera, może być z tym ciężko, ale dodamy na listę propozycji i przeanalizujemy temat pod nową stronę.

  <strong>Ankiety:</strong>
  Zwiększenie częstotliwości nowych ankiet, również zanotowane.

 • edemon
  15 lipca 2022, 09:57

  Czy rozważacie możliwość pokazania wyników ankiety po oddaniu głosu?

  • Narfi
   15 lipca 2022, 16:57

   Na chwilę obecną chcemy, aby wyniki ankiet były publikowane po ich zakończeniu. Na wzór głosowań audiotele 🙂 1. Głosowanie będzie bardziej wiarygodne (nie sugerując się przeważającymi głosami). 2. Ciekawość ostatecznych wyników.

 • Frosti
  20 lipca 2022, 13:21

  Co do Shoutboxa, to czy możnaby dodać przycisk odświeżenia do panelu już po wejściu w Shoutbox?

  Druga sprawa to przerzucanie na sam koniec (początek?) archiwum tuż po dodaniu wiadomości, ale to już chyba było komunikowane.

  • Narfi
   20 lipca 2022, 21:23

   Dodałem do listy "życzeń" przycisk odświeżania już po wejściu w "Dyskusję"
   Błąd przerzucania na ostatnią stronę jest obecnie sprawdzany i jak nie będzie problemów, zostanie wprowadzona poprawka.

 • mold
  20 lipca 2022, 14:04

  Czy będzie dodana możliwość oceny komentarzy plusy/minusy? Nie ukrywam że sam je lubiłem dawać (plusy) ;)

  • Narfi
   20 lipca 2022, 21:24

   Dodane na listę "życzeń", nie obiecuję, ale badam temat.

 • Barteq
  20 lipca 2022, 18:03

  Mnie z kolei za każdym napisaniem czegoś na SB wywala na bardzo daleką stronę dyskusji zamiast kontynuować wątek aktualny :)

  • Narfi
   20 lipca 2022, 21:25

   Błąd przerzucania, jak wspomniałem powyżej jest obecnie sprawdzany.

 • Quattro
  20 lipca 2022, 20:40

  Nie widać różnicy czy czyta się komentarze, czy shoutbox. Tło i czcionka jest identyczna, a kiedyś dało się to szybko odróżnić.
  Brak shoutboxu na dole tematów też mi doskwiera :(

  • Narfi
   20 lipca 2022, 21:27

   Hej Quattro, "Dyskusja" i "Komentarze" są uwarunkowane spójnością skrojonego wyglądu strony. Szkoda, że nie przypadło Ci do gustu.
   Co do drugiej uwagi, czy chodzi Ci o okienko do wpisywania komentarza pod newsami?

  • Quattro
   21 lipca 2022, 21:08

   Tak, o tym myślałem.
   Jeszcze uważam, że zbyt szybko jest się automatycznie wylogowanym. Kiedyś się logowałem raz i na kilka dni miałem spokój, teraz po kilku h trzeba operację powtarzać.
   Nie napisałem, że nie przypadło mi do gustu, opisuję tylko swoje spostrzeżenia :)

  • majkel
   21 lipca 2022, 21:35

   Ja zalogowałem się raz, dwa tygodnie temu przy starcie serwisu i do tej pory jestem zalogowany na tel i kompie :)

  • Quattro
   22 lipca 2022, 13:01

   A mnie wywala. Wchodzę na serwis 2/3x dziennie i zawsze jestem logout. Mi ha rotto le palle.

 • Frosti
  28 lipca 2022, 21:55

  Prośba jeszcze o sprawdzenie, czy nie można przypadkiem zagłosować w ankiecie kilka razy z jednego konta. Pojawia się u mnie taka możliwość, ale nie wiem, czy głos jest zliczany do pełnej puli.
  Jeśli nie, to dobrze byłoby dodać komunikat, że już oddało się głos w ankiecie.
  Jeśli tak, to może dochodzić do zaburzania wyników.