t
Pełna funkcjonalność tej strony wymaga internetowych ciasteczek, więcej informacji o nich znajdziesz tutaj. AKCEPTUJĘ
Aktualnie na stronie przebywa 223 gości oraz 6 użytkowników!
Zarejestruj
zapamiętaj logowanie
- przypomnij hasło -
zapamiętaj logowanie
- przypomnij hasło -

Roma - Juventus: Analiza taktyczna

asroma.pl

W ramach współpracy z serwisem FootballArt.pl, zapraszamy Was do przeczytania analizy meczu 36 kolejki Serie A - AS Roma 3:1 Juventus Turyn. Jeśli taka forma prezentacji taktycznej spotka się z pozytywnym odbiorem, to jest duża szansa, że serwis FootballArt.pl będzie nam dostarczać analizy z każdych spotkań Giallorossich! Nie przedłużając zapraszamy do lektury.

Zaledwie dwa razy w historii Serie A zdarzyło się, że Roma i Juventus spotkały się po 35 kolejce. Owe przypadki miały miejsce w sezonach 1948/49 i 2013/14. W obu spotkaniach górą byli Bianconeri. Zatem 14 maja 2017 roku Roma stanęła przed wyzwaniem – potwierdzić zasadność powiedzenia „do trzech razy sztuka”. 

Juventus wygrał 5 z 7 ostatnich ligowych potyczek ze stołecznym rywalem (1 remis i 1 zwycięstwo Romy). Z drugiej strony Roma u siebie przegrała z Turyńczykami tylko jedno z ostatnich 5 spotkań (2 zwycięstwa, 2 remisy). Na Stadio Olimpico zmierzyły się: druga najskuteczniejsza ofensywa w lidze i najlepsza ligowa defensywa. Zespół, po raz 4 z rzędu, kończący rozgrywki w pierwszej trójce, kontra ekipa, która walczy o 6 kolejne mistrzostwo.

Juventus liczył na przypieczętowanie scudetto, będącego wstępem do zdobycia potrójnej korony. Problem w tym, że tego pierwszego kroku nie udało im się wykonać ani w derbach Turynu, ani w meczu z rewelacyjną Atalantą. Rzymianie, wciąż mający teoretyczne szanse na tytuł, muszą patrzeć za plecy, aby na ostatniej prostej nie dać się wyprzedzić Napoli. Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, w ciepły majowy wieczór zapowiadał się nie lada spektakl.

Wyciągnęliśmy z tego spotkania kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Ale po kolei.
Oba zespoły rozpoczęły mecz w podobnym ustawieniu. Przed bramkarzem czwórka obrońców w linii, trzech pomocników walczących o dominację w środku pola i trzech zawodników usposobionych bardzo ofensywnie.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/1.jpg

Luciano Spaletti nie mógł skorzystać z Edina Dzeko, zatem na jego pozycji wystawił Perottiego. Jednak gra ofensywna Romy cechowała się dużą płynnością. Często dostrzec można było wymianę pozycji na linii El Shaarawy – Perotti – Salah – Nainggolan. Co rusz na szpicy znajdował się inny z wyżej wymienionych. 
W ekipie gości na ławce usiedli m.in. Chiellini, Dybala i Alves. Massimiliano Allegri zdecydował się na ustawienie 4-3-3, które stosuje na przemian z ustawieniem z trzema środkowymi obrońcami. 

Już od pierwszego gwizdka dostrzec mogliśmy, że Roma nie zamierza wyczekiwać na swoją szansę, ale zaatakować od początku. Determinacja z jaką rzucili się na przeciwnika była godna podziwu, choć nie przyniosła wymiernych efektów.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/2.jpg

Za to Juventus, jakby przyczajony za podwójną gardą, chciał dać się wyszumieć rywalowi, aby w niespodziewanym momencie zaatakować.

Ofensywa.

Roma konstruowała swoje akcje w sposób bardziej bezpośredni. Po przechwycie piłki nie siliła się na mozolne budowanie ataku pozycyjnego, a raczej szukała prostych rozwiązań. Gra na 1 lub 2 kontakty w bocznym sektorze, wyciąganie obrońców Juve i wykorzystywanie wolnych przestrzeni, czy długa piłka grana do szybkich skrzydłowych, to charakterystyczny dla Giallorossi sposób gry. W fazie budowania gry od bramki, najczęściej zagrywano w lewy sektor.

Można było zauważyć w tym pewien schemat. Fazio gra do Emersona, a ten wraz z Shaarawym i De Rossim, bądź Nainggolanem, próbuje zawiązać szybki atak.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/3.png

Powyżej najczęstsze linie podań. Im grubsza linia, tym częściej piłka krążyła pomiędzy zawodnikami.

Na potwierdzenie sytuacja z pierwszej minuty – Shaarawy wyciąga Lichtsteinera i grając z Perottim na jeden kontakt wykorzystuje wolną strefę za jego plecami.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/4.jpg

Innym często wykorzystywanym zagraniem było szukanie długą piłką skrzydłowych. O tym, że były to zagrania przemyślane, świadczy choćby poniższa sytuacja:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/5.jpg

Juve w natarciu, Lichtsteiner dopiero dośrodkowuje piłkę w pole karne, ale Salah już startuje do kontrataku. Problem w tym, że Salah, najczęściej wykorzystywany w tego typu sytuacjach, wygrywał małą ilość pojedynków. Na 15 wygrał ledwie 6. Sam Asamoah pozwolił mu wygrać tylko 4 na 9.

Ciekawy wniosek można wysunąć, gdyby nałożyć na siebie przeciętną pozycję w całym meczu, graczy obu drużyn. Oczywiście do takich danych należy podchodzić z odpowiednią rezerwą, jednak wydaje się, że tutaj znalazły one potwierdzenie w obrazie gry.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/6.png Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/7.png
Schodzący do środka Salah zostawia wolny korytarz, w który ochoczo wchodzi Rudiger. Gasi to ofensywne zapędy Mandzukicia, który zmuszony jest asekurować Asamoaha. W związku z tym, ofensywa Juventusu przesunięta była nieco w prawą stronę. Taki sposób gry Rzymian rodził pewne problemy z asekuracją strony Rudigera i Salaha, o czym wspomnimy nieco później. Za to strona Emersona była bardzo dobrze zabezpieczona i tam też Juventus stracił najwięcej piłek na skutek odbiorów czy nie dokładnych zagrań:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/7.png

Jak już wspomnieliśmy gospodarze nie wystawili nominalnej dziewiątki, jednak strefa ta nie została pozostawiona pusta, a rolę tą stanowili naprzemiennie Perotti, Salah, El Shaarawy i Nainggolan. Wymieniając się pozycjami i wchodząc z drugiej linii w pole karne, często powodowali zamieszanie w szeregach obronnych gości. Zwłaszcza, że Lichtsteiner, Benatia i Asamoah nie wystrzegali się błędów w ustawieniu, co pokazała sytuacja przy bramce na 3:1.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/9.jpg

Nainggolan i Rudiger z łatwością rozgrywają piłkę w bocznym sektorze, Salah, mający dużo swobody przed polem karnym Juve, otrzymuje podanie od Belga i czeka aż ten wbiegnie w przestrzeń pomiędzy Benatię i Asamoaha. Pomocnik Romy wieńczy akcję potężnym uderzeniem w krótki róg bramki Buffona.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, było zbieranie drugich piłek po dośrodkowaniach. Zawodnicy Romy nie zabiegali się na hurra! w pole karne, ale przed polem karnym zawsze ustawiało się co najmniej dwóch zawodników gotowych zebrać wybitą z pola karnego piłkę:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/10.jpg

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/11.jpg

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/12.jpg

Defensywa

Podopieczni Spalettiego ustawiali się głównie w średnim i niskim pressingu. Z godną podziwu konsekwencją zabezpieczając środek pola, spychali Turyńczyków do skrzydeł. Odstępy między zawodnikami tworzącymi defensywny szyk, to coś co charakteryzuje włoskie drużyny i włoskich szkoleniowców. Podobne, geometrycznie niemal doskonałe figury tworzy w Chelsea Antonio Conte.
Ustawienie w defensywie zmieniało się oczywiście w zależności od tego gdzie akurat znajdowała się piłka. Jeśli Juventus wyprowadzał ją środkiem, jeden zawodnik ustawiony był na pozycji napastnika, aby w razie możliwości wywierać presję na obrońców i dać sygnał partnerom do zaatakowania intensywniejszym pressingiem. Co ważne, za jego plecami nie tworzyła się wyrwa, a cała linia podchodziła za nim:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/13.jpg

Jeśli zaś piłka rozgrywana była w boczny sektor, ów „napastnik” wchodził w linię z pomocnikami, zagęszczając środek pola. Co powodowało, że linia pomocy mogła się nieco bardziej rozciągnąć, jednocześnie utrzymując kompaktowe ustawienie. Dzięki temu przeciwnik nie mógł przegrywać piłki przez środek:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/14.jpg

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/15.jpg

Innym razem można było zauważyć, że przesuwając się w kierunku piłki, z drugiej strony pozostawiano zawodnika gotowego do wystartowania do kontry, wykorzystując chwilową słabość zespołu przeciwnego w jego strefie:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/16.jpg

Ważną rolę w utrzymywaniu kompaktowego ustawienia pełnił Nainggolan. Często stanowił pierwszą linię oporu Romy, a także, grając blisko Pjanicia, uniemożliwiał mu kreowanie gry. Co jednak ważne, Belg grał blisko przeciwnika, jednocześnie utrzymując swoją pozycję, nie dawał się wyciągać ze swojej strefy:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/17.jpg

Nieźle wyglądała również organizacja w grze wysokim pressingiem. Kiedy jeden z zawodników dawał sygnał do ataku, cała linia przesuwała się znacznie wyżej:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/18.jpg

Jednak gra Rzymian w obronie nie pozbawiona była skazy. Problemy rodził przede wszystkim brak asekuracji Rudigera, który często pozostawiony był 1 na 1 lub 1 na 2 z zawodnikami Juve. O ile z lewej strony Shaarawy i Paredes wspomagali Emersona, to z prawej Salah często nie nadążał z asekuracją:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/19.jpg

Odbiło się to czkawką przy straconej bramce:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/20.jpg

Można tu zauważyć kilka błędów. Sturaro miał tyle miejsca i czasu, że zdążyłby zaadresować piłkę do Higuaina i wysłać ją nawet Pocztą polską, w międzyczasie przyklejając znaczek pocztowy. De Rossi odpuścił wchodzącego w drugie tempo Leminę, Rudiger wyszedł wysoko, a wtedy Manolas podszedł do krycia Mandzukicia. Chorwat bardzo umiejętnie rozciągał defensywę Romy swoim ustawieniem. Inna sprawa, czy Rudiger miał w tej sytuacji powód aby podchodzić tak wysoko? Ciąg dalszy znamy – piłka do Higuaina, zgranie głową do Leminy, wchodzącego w ogromną lukę między stoperami i prowadzenie Juve.

Stałe fragmenty gry.

Nie od dziś wiadomo, że Włosi są mistrzami taktycznych gierek i szczególną wagę przywiązują do rozwiązań podczas stałych fragmentów gry. Dlatego bardzo uważnie należy śledzić grę włoskich ekip w tej fazie gry. Zauważyć można wtedy sporo ciekawych elementów.
W defensywie Roma stosowała ustawienie mieszane. 5 zawodników – Nainggolan, Emerson, De Rossi, Rudiger i Manolas - odpowiedzialnych było za krycie indywidualne. Kolejnych trzech zabezpieczało strefę w polu bramkowym, przy krótkim słupku:

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/21.jpg

W ofensywie stosowano natomiast dwa podstawowe warianty, które również nieznacznie modyfikowano. Z lewej i prawej strony rzuty rożne i wolne zazwyczaj wykonywał Paredes, który dośrodkowywał na krótki słupek, bądź w okolice 10 m. na wprost bramki. Podstawowym wariantem rozegrania było to, kiedy trzech zawodników (De Rossi, Manolas, Fazio) ustawiało się 11 – 15 m. od bramki. Na linii pola bramkowego przy krótkim i długim słupku ustawiali się odpowiednio Rudiger i Salah.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/22.jpg

W trakcie meczu mogliśmy dostrzec kilka ciekawych modyfikacji w obrębie tego schematu.
Pierwszym z nich było to, kiedy piłka zagrywana była na krótki słupek, a zawodnicy Romy ściągali tam przeciwnika odsłaniając całą strefę przy długim. Również Salah spychał kryjącego go zawodnika, aby w odpowiednim momencie ruszyć w pustą strefę. Cały blok obronny obiegał też Shaarawy. Zamiarem było przedłużenie dośrodkowania w odkrytą przestrzeń.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/23.jpg

Inne ciekawe zagranie to wejście Rudigera w tłok i gra wyblokiem. Prawy defensor oddzielił jednego z partnerów od kryjącego go zawodnika, ten mógł obiec całą grupę walczących zawodników i niepilnowany oddać strzał w okolicy krótkiego słupka.

Analiza/Serie_A_1617/36_kolejka_Roma_Juventus/24.jpg

Konkluzja

Gdyby rzucić okiem na statystyki z tego meczu, niemal w każdym aspekcie przewagę będzie miał zespół Bianconeri. Zdecydowanie większe posiadanie piłki – w przeciągu całego meczu Juve miało piłkę niemal 11 minut dłużej niż Roma. Niemal 100 podań więcej niż przeciwnik, przy większej niezawodności podań (84,4% - 87,3%). 154 razy piłka zagrywana w tzw. ofensywnej tercji boiska, przy 79 takich zagraniach Romy. Juventus również częściej i bliżej bramki przeciwnika odzyskiwał piłkę. Taki obraz meczu był wypadkową dwóch czynników. Po pierwsze – strategii przyjętej przez obie ekipy. Jak już wspominaliśmy – Roma chciała grać szybko i bezpośrednio, Juve – szanując piłkę i cierpliwie krusząc rzymski mur. Po drugie przebieg meczu, czyli szybkie wyrównanie i następnie bramka na 2:1, pozwoliły Romie grać średnim i niskim pressingiem, czekając na okazje do kontry. Z kolei przeciwnik zmuszony był do podkręcenia tempa.

Jednak finalnie to Roma okazała się zespołem skuteczniejszym, a i chyba determinacja była tam na nieco wyższym poziomie. Goście zdawali się mieć z tyłu głowy finał Pucharu Włoch i Ligę Mistrzów, a także fakt, że do zdobycia tytułu wystarczy ograć przeciętne Crotone.

Niemniej nie umniejsza to sukcesu Rzymian. Mało tego. Spotkanie z Juve było kolejnym po rozgromieniu Milanu, w którym pokazali oni, że w przyszłym sezonie faktyczna walka o scudetto nie musi skończyć się na kilka kolejek przed końcem sezonu, a dotychczasowy potentat, nieco już przesycony sukcesami, będzie musiał - również na krajowym podwórku - mocno walczyć, jeśli chce przedłużyć swój prymat.

Opracowanie: Dariusz Wądrzyk (www.FootballArt.pl)

Karma: +5
18.05.2017; 00:31 źródło: FootballArt.pl / asroma.pl dodał: Narfi
czytaj więcej o: Roma - Juventus

Komentarze (7)

Profil E-mail PW
Werewolf Dodano: 4 miesiące temu | Karma: 2
Jak dla mnie wspaniałe :) lubię taktyczne rozkminy i fajnie jest zobaczyć coś, co mogło umknąć w trakcie meczu. Brakuje mi tylko ikonki z głośniczkiem, żeby to czytał lektor Jacek Gmoch ;)
Profil E-mail PW
mjroma1 Dodano: 4 miesiące temu | Karma: 0
spoko, fajna sprawa :-)
Profil E-mail PW
Dzan Dodano: 4 miesiące temu | Karma: 0
Mega content! Oby jak najwięcej takich materiałów.
Profil E-mail PW
Omen Dodano: 4 miesiące temu | Karma: 0
Wow! Świetne opracowanie!
Profil E-mail PW
ASTomek Dodano: 4 miesiące temu | Karma: 0
Bardzo dobrze sie to czytalo, nie obraze sie jak zostanie to wprowadzone na stale.
Profil E-mail PW
SokoleOko Dodano: 4 miesiące temu | Karma: 0
Zacność w czystej postaci :)
Chcę więcej!
Boję się tylko, że zaraz Football Managera odpalę :)
Profil E-mail PW
Sebastian Dodano: 4 miesiące temu | Karma: 0
Super rozpisane. Oby po każdym meczu takie było, lub chociaż po meczach z mocnymi rywalami
Kartka z kalendarza
  Wydarzenie na dzisiaj (2017-10-17):
  • Brak
Shoutbox
 • Jorgen; 3 godziny temu

  przy naszym ustawieniu boczni obrońcy grają jak w systemie 3-4-2-1, tylko z dwójką środkowych obrońców :D

 • marbas; 11 godzin temu

  Mahrez pierwszy mecz w sezonie który można ocenić wyżej niż na 2. Co do DiFra z oceną czekam do meczu z lazio. W lidze teraz w każdym meczu obowiązek 3 pkt. Co do Chelsea nie wiem co myśleć, niby grają beznadziejnie ale skład mają dużo lepszy i pewnie się zmobilizują na mecz z nami. Także zbyt pozytywnie się nie nastawiam.

 • biondo10; 11 godzin temu

  Masz rację As ale nie mamy trenera na 3-4-2-1

 • As11; 12 godzin temu

  mamy idealną kadrę do 3-4-2-1 z Kolarovem i Florenzim na bokach, no może z brakiem jeszcze jednego stopera, ale przecież Daniele może tam grać.

 • Berbla87; 12 godzin temu

  Mahrez Gol :) szkoda ze nie u nas :(

 • riss; 13 godzin temu

  Albo moje ulubione bo prezydent jest w USA hahahaha

 • jaws; 13 godzin temu

  jak ja bym z takim nastawienie wychodził do pracy, jak oni na boisko to paaanowie, mietek żul w moment

 • riss; 13 godzin temu

  Bo nie ma stadionu

 • jaws; 13 godzin temu

  a bo nowy trener, bo nowe transfery, bo nowy mesjasz, bo tamto, bo sramto, bo kontuzje, bo późne transfery

 • jaws; 13 godzin temu

  a tutaj jest milion wymówek, to zapier**dalać nie trzeba

 • jaws; 13 godzin temu

  zgadzam się - potrzebny jest TERRORYSTA jako trener, bo to jest pizdowatość ^2. gość ma mieć autorytet, posłuch, nawet piłkarze mają się go bać, że jak nie wróci do obrony to takie zj^^by dostanie, że łzy w oczach.

 • riss; 13 godzin temu

  Przepraszam na prawe skrzydlo

 • riss; 13 godzin temu

  I wisienka na torcie środkowego obrońcę na lewe skrzydło hahahaha bomba

 • riss; 13 godzin temu

  Albo środkowych napastników daje na skrzydło

 • riss; 13 godzin temu

  Płynnie Z Defrela robi skrzydłowego obrońcę hehehehe

Tabela / Strzelcy - Serie A
Klub M P
1. SSC Napoli 8 24
2. Inter Mediolan 8 22
3. Juventus Turyn 8 19
4. SS Lazio Rzym 8 19
5. AS Roma 7 15
6. UC Sampdoria 7 14
Zobacz pełną tabelę
Wyniki Serie A
8 kolejka - 14-15 października 2017
 • Juventus
  1 : 2
  Lazio
 • Fiorentina
  2 : 1
  Udinese
 • Bologna
  2 : 1
  Spal
 • Cagliari
  2 : 3
  Genoa
 • Crotone
  2 : 2
  Torino
 • Sampdoria
  3 : 1
  Atalanta
 • Sassuolo
  0 : 0
  Chievo
 • Inter
  - : -
  Milan
 • Verona
  - : -
  Benevento
Ankieta

Obecnie żadna sonda nie jest aktywna

Ranking graczy / typera
Poz. Użytkownik Pkt
1 krzywaczek 3048
2 As11 2500
3 Nefis 2397
4 maniek1927 1540
5 Maina 1533
Ostatnio na forum
Statystyki strony